Na fakturze VAT muszą znaleźć się określone elementy obowiązkowe, takie jak m.in. dane sprzedawcy i nabywcy, daty związane ze sprzedażą i wystawieniem dokumentu oraz wartości i podatki. W praktyce chodzi o to, aby dokument jednoznacznie identyfikował strony transakcji, jej przedmiot oraz sposób rozliczenia podatku.
Odpowiedź "oryginału i kopii." jest poprawna, ponieważ po zmianach przepisów nie ma obowiązku umieszczania na fakturze oznaczeń "oryginał" i "kopia". Wystawia się dwa egzemplarze faktury (dla nabywcy i dla sprzedawcy), ale ich treść jest równoważna, a brak nadruku "oryginał/kopia" nie wpływa na ważność dokumentu ani na możliwość jego ujęcia w rozliczeniach.
Pozostałe odpowiedzi są niepoprawne, bo dotyczą informacji, które co do zasady są potrzebne, aby faktura spełniała swoją funkcję:
- "kwoty podatku." – kwota VAT jest kluczowa dla rozliczeń podatkowych; jej brak oznaczałby, że dokument nie zawiera podstawowej informacji o podatku.
- "daty sprzedaży." – data (lub informacja pozwalająca ją ustalić) ma znaczenie dla momentu powstania obowiązku podatkowego i ujęcia transakcji w ewidencjach.
- "nabywcy i sprzedawcy." – identyfikacja stron (nazwy/adresy/NIP) jest konieczna, aby wiadomo było, kto sprzedał i kto kupił, czyli do jakiej transakcji faktura się odnosi.
Wskazówka egzaminacyjna: nie myl oznaczeń "oryginał/kopia" z pojęciem duplikatu faktury. Duplikat to odrębny przypadek (np. gdy dokument zaginął lub uległ zniszczeniu), a nie zwykły drugi egzemplarz faktury.