Ograniczniki przepięć stosuje się kaskadowo (stopniowo), aby energia przepięcia była "przejmowana" etapami: od strony zasilania do strony odbiornika. W takim układzie ostatni stopień ochrony ma za zadanie ograniczyć przepięcie do poziomu bezpiecznego dla wrażliwych urządzeń i dlatego powinien znajdować się jak najbliżej chronionego sprzętu.
Odpowiedź "gniazdach wtyczkowych, puszkach w instalacji oraz bezpośrednio w urządzeniach" jest poprawna, ponieważ opisuje typowe miejsca montażu ochrony końcowej: w torze zasilania odbiornika (np. listwy/adaptery z ochroną, moduły w puszce pod gniazdem, rozwiązania wbudowane w urządzenie). Takie umiejscowienie skraca odcinek przewodów między ochronnikiem a odbiornikiem, co poprawia skuteczność ochrony.
Odpowiedź "liniach elektroenergetycznych niskiego napięcia" jest błędna, bo dotyczy obszaru sieci/torów zasilających przed instalacją odbiorczą i nie opisuje typowego montażu ochrony końcowej przy urządzeniu.
Odpowiedź "rozgałęzieniach instalacji elektrycznej w obiekcie budowlanym i rozdzielnicach mieszkaniowych" odnosi się do miejsc, gdzie częściej montuje się ochronniki pełniące rolę wcześniejszych stopni ochrony (w rozdzielnicy lub w punktach podziału instalacji), a nie bezpośrednio przy końcowym odbiorniku.
Odpowiedź "złączach i miejscach wprowadzenia instalacji do obiektu… posiadającego instalację piorunochronną…" opisuje lokalizację charakterystyczną dla ochrony na granicy stref (wejście zasilania do budynku, elementy związane z oddziaływaniem wyładowań atmosferycznych). To również nie jest typowe miejsce dla ochrony końcowej w gniazdach/puszkach lub w samym urządzeniu.
Wskazówka egzaminacyjna: jeśli w treści pojawia się klasa/typ ochronnika kojarzony z końcową ochroną, szukaj odpowiedzi mówiącej o montażu najbliżej odbiornika (gniazdo, puszka, urządzenie), a nie "na wejściu" lub "w rozdzielnicy".