Ostry ból promieniujący wzdłuż kończyny dolnej aż do stopy jest typowy dla rwy kulszowej, czyli dolegliwości wynikających z podrażnienia struktur nerwowych w odcinku lędźwiowo‑krzyżowym (najczęściej na tle zmian w krążku międzykręgowym) oraz przebiegu nerwu kulszowego. Kluczową cechą jest tu promieniowanie – ból "idzie" wzdłuż charakterystycznej drogi unerwienia, a nie pozostaje tylko miejscowo.
Dlaczego poprawna jest odpowiedź "rwy kulszowej."? Ponieważ w tym zespole bólowym pacjent często opisuje: ból w dolnej części pleców lub pośladku, następnie promieniowanie przez tylną część uda i podudzia, czasem aż do stopy. Nierzadko współwystępują objawy czuciowe (mrowienie, drętwienie) lub nasilenie przy kaszlu/kichaniu czy długim siedzeniu.
Dlaczego pozostałe odpowiedzi są nieprawidłowe?
- "rwy barkowej." dotyczy kończyny górnej (okolica szyjno‑barkowa i ramię), więc nie pasuje do promieniowania wzdłuż kończyny dolnej do stopy.
- "zwichnięcia barku." daje ból i ograniczenie ruchu w obrębie stawu barkowego, ewentualnie promieniowanie do ramienia, ale nie do stopy. Dodatkowo jest to zwykle stan pourazowy z wyraźnym miejscowym problemem stawu.
- "zwichnięcia biodra." wiąże się z silnym bólem w okolicy biodra i ograniczeniem ustawienia/zakresu ruchu kończyny; nie jest typowe promieniowanie wzdłuż drogi nerwu aż do stopy jako objaw wiodący.
Dla technika masażysty ważne jest, aby przy takim opisie dolegliwości rozpoznać możliwe tło neurologiczne i dobrać postępowanie ostrożnie: unikać technik nasilających ból, dbać o komfortowe ułożenie oraz w razie objawów alarmowych (np. narastające niedowłady, zaburzenia czucia) kierować do konsultacji medycznej.