Personalizacja w poligrafii cyfrowej oznacza, że poszczególne egzemplarze tego samego zlecenia różnią się danymi zmiennymi. Typowe dane zmienne to: imię i nazwisko, numer rezerwacji, numeracja seryjna, unikalny kod kreskowy lub kod QR prowadzący do spersonalizowanego zasobu. Taki sposób produkcji nazywa się często drukiem zmiennodanym (VDP) i jest charakterystyczny dla wielu druków użytkowych.
Odpowiedź "plakaty filmowe." pasuje do definicji materiału, który zwykle nie wymaga personalizacji, ponieważ plakat promuje tytuł i ma identyczną treść w całym nakładzie. Oczywiście plakat może mieć różne wersje graficzne (np. różne formaty lub warianty kampanii), ale nie jest to personalizacja w sensie danych przypisanych do konkretnego odbiorcy.
Dlaczego pozostałe odpowiedzi są niepoprawne w tym pytaniu:
- "bilety lotnicze." – zawierają dane pasażera i szczegóły rezerwacji (np. nazwisko, numer lotu, numer biletu/rezerwacji). Są więc typowym przykładem druku z danymi zmiennymi.
- "wizytówki z kodem QR." – często mają dane konkretnej osoby (imię, nazwisko, stanowisko, telefon, e-mail). Kod QR również bywa generowany indywidualnie (np. vCard, link do profilu), więc produkt jest naturalnym kandydatem do personalizacji.
- "zaproszenia indywidualne." – z definicji są kierowane do określonego adresata, zwykle z imieniem i nazwiskiem, czasem z indywidualnym numerem lub informacją o potwierdzeniu obecności. To klasyczna personalizacja.
Wskazówka egzaminacyjna: jeśli w produkcie występuje informacja "dla konkretnej osoby" albo "unikatowy identyfikator", traktuj go jako wymagający personalizacji. Jeśli materiał jest nośnikiem ogólnej informacji identycznej w całym nakładzie (np. standardowy plakat), personalizacja zwykle nie jest potrzebna.