KWALIFIKACJA SPL1 - CZERWIEC 2017 (test 2)

PYTANIE NR 10.
Piekarnia specjalizuje się w produkcji pieczywa razowego. Wytwarza chleb razowy 500 g oraz chleb razowy 1 000 g. Łączne koszty wytworzenia 2 000 bochenków chleba 500 g i 1 000 bochenków chleba 1 000 g wynoszą 8 000,00 zł. Oblicz, ile wynoszą jednostkowe koszty wytworzenia chleba 500 g i chleba 1 000 g zakładając, że koszty liczone są proporcjonalnie do wagi wyrobu.
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Koszty wytworzenia łączą się proporcjonalnie do wagi wyrobu, co oznacza, że większy chleb razowy 1 000 g będzie kosztować dwa razy tyle co mniejszy chleb razowy 500 g. Łączne koszty wytworzenia 2 000 bochenków chleba razowego wyznaczą łączny koszt każdej wagi, który podzielony przez łączną ilość chleba da koszt jednostkowy. Dla mniejszego chleba łączny koszt wynosi 2 000,00 zł / 2 000 bochenków = 1,00 zł na bochenek, a dla większego chleba łączny koszt wynosi 6 000,00 zł / 1 000 bochenków = 6,00 zł na bochenek, co oznacza, że jednostkowe koszty wytworzenia chleba 500 g wynoszą 2,00 zł, a chleba 1 000 g - 4,00 zł.



📡 Brak połączenia internetowego