KWALIFIKACJA EKA5 - CZERWIEC 2015

PYTANIE NR 29.
Podatnik podatku VAT dokonał dostawy towarów dla odbiorcy w dniu 10 stycznia 2015 roku, ustalając odroczony termin płatności na 28 lutego 2015 r. Na podstawie fragmentu ustawy o podatku od towarów i usług określ, do kiedy najpóźniej powinna być wystawiona faktura dokumentująca sprzedaż.
Ilustracja przedstawia fragment ustawy o podatku od towarów i usług, który dotyczy zasad wystawiania faktur.
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Termin płatności nie wyznacza terminu wystawienia faktury VAT.
Przy dostawie 10.01.2015 r. (bez zapłaty przed dostawą) stosuje się zasadę: fakturę wystawia się najpóźniej do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu dostawy, czyli do 15.02.2015 r.

Pełne wyjaśnienie:

W zadaniu kluczowe jest rozróżnienie dwóch pojęć: terminu płatności (ustalanego umownie między stronami) oraz terminu wystawienia faktury (wynikającego z przepisów VAT). Odroczony termin płatności do 28.02.2015 r. oznacza jedynie, do kiedy nabywca ma zapłacić, ale nie przesuwa to automatycznie daty, do której sprzedawca musi wystawić fakturę.

Z przytoczonego fragmentu art. 106i wynika zasada ogólna: fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru. Dostawa nastąpiła 10.01.2015 r., więc miesiącem dostawy jest styczeń, a miesiącem następującym jest luty. Najpóźniejszy dopuszczalny termin wystawienia faktury to zatem 15.02.2015 r.

Odpowiedź "Do 25.01.2015 r." może wynikać z błędnego przeniesienia dawnych lub potocznych reguł typu "kilka dni od sprzedaży" albo z mylenia terminu wystawienia z terminem ewidencji. Odpowiedź "Do 10.01.2015 r." jest zbyt restrykcyjna: fakturę można wystawić w dniu dostawy, ale nie ma obowiązku, aby była wystawiona najpóźniej tego samego dnia. Odpowiedź "Do 28.02.2015 r." wynika z typowej pomyłki: utożsamienia terminu płatności z terminem fakturowania. Takie mylenie jest częste, bo obie daty pojawiają się na dokumentach sprzedażowych, ale dotyczą innych obowiązków.

W praktyce, aby szybko rozwiązać podobne zadania, warto zastosować prosty schemat:

  • ustal miesiąc dostawy (lub wykonania usługi),
  • sprawdź, czy była zapłata przed dostawą (zaliczka/przedpłata) – wtedy liczy się inny miesiąc,
  • wyznacz 15. dzień następnego miesiąca jako termin graniczny wystawienia faktury.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Termin wystawienia faktury VAT wyznacza przede wszystkim miesiąc dokonania dostawy (albo wyjątkowo miesiąc otrzymania zapłaty przed dostawą). Zasada z art. 106i wskazuje granicę: faktura ma być wystawiona najpóźniej do 15. dnia następnego miesiąca.
Termin płatności to ustalenie umowne dotyczące zapłaty należności przez nabywcę. Termin wystawienia faktury wynika z przepisów VAT i jest powiązany z miesiącem dostawy lub z miesiącem otrzymania przedpłaty. Sama "płatność odroczona" nie zmienia terminu faktury.
Najpierw ustal miesiąc dostawy: to styczeń. Następnie wybierz miesiąc następujący: luty. Zastosuj regułę "15. dzień miesiąca następującego po miesiącu dostawy". Otrzymujesz datę graniczną: 15.02.2015.
Gdy sprzedawca otrzymał całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi (np. zaliczkę). Wtedy graniczny termin wystawienia faktury liczysz od miesiąca wpływu tej zapłaty, a nie od miesiąca późniejszej dostawy.
Najczęściej błędnie przyjmuje się, że fakturę można wystawić najpóźniej w dniu płatności (np. do 28.02) albo że musi być wystawiona w dniu dostawy. Poprawna metoda to zawsze sprawdzenie reguły "15. dzień następnego miesiąca", o ile nie było zapłaty przed dostawą.
Tak. Przepis wskazuje termin najpóźniejszy. W praktyce fakturę można wystawić wcześniej, np. w dniu dostawy. Ważne jest, aby nie przekroczyć terminu granicznego i prawidłowo udokumentować sprzedaż zgodnie z przyjętym obiegiem dokumentów.
W typowych zadaniach egzaminacyjnych przy dostawie towarów datą kluczową jest moment dokonania dostawy (wydania towaru). To ona wskazuje miesiąc, od którego liczysz termin wystawienia faktury. Termin płatności lub data przelewu nie są tu podstawową datą dla faktury.
W samym pytaniu oceniany jest termin wystawienia faktury, a nie rozliczenie VAT. Co do zasady odroczenie płatności nie zmienia automatycznie terminu wystawienia faktury. W praktyce kwestie obowiązku podatkowego mogą zależeć od rodzaju transakcji i szczególnych regulacji, ale nie wynikają z samej daty płatności.
Kluczowe są dwie reguły: 1) faktura do 15. dnia miesiąca po miesiącu dostawy/usługi, 2) gdy była zapłata przed dostawą – termin liczony od miesiąca otrzymania tej zapłaty. W zadaniu trzeba rozpoznać, która reguła ma zastosowanie.
Warto ćwiczyć schemat: rozpoznaj zdarzenie (dostawa/usługa), sprawdź, czy była zaliczka, wyznacz miesiąc i dopiero potem termin "15. dnia". Pomaga też robienie krótkiej osi czasu (dostawa, płatność, termin faktury), aby nie pomylić ról poszczególnych dat.
info

To pytanie poprawnie rozwiązuje 49% zdających egzamin. trudne

Specjaliści zwracają uwagę: "Termin płatności nie wyznacza terminu wystawienia faktury VAT.Przy dostawie 10.01.2015 r. (bez zapłaty przed dostawą) stosuje się zasadę: fakturę wystawia się najpóźniej do 15."

Źródła:

  • Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, art. 106i (w kontekście brak pełnego oznaczenia Dz.U. oraz szczegółów publikacyjnych)
  • Ilustracja w zadaniu: "Fragment ustawy o podatku od towarów i usług", Art. 106i ust. 1–2 (cytat przepisu widoczny na grafice)

Materiały:

  • Tekst ustawy o podatku od towarów i usług (fragment dotyczący faktur, w tym art. 106i)
  • Komentarze i opracowania szkolne do zasad fakturowania w VAT
  • Zadania praktyczne z ustalania terminów wystawiania faktur i ewidencji VAT

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego