Najbardziej odpowiednim urządzeniem do zabezpieczenia przeciwprzepięciowego w typowym układzie zabezpieczeń maszyny (zwłaszcza w obwodach sterowania i przy elementach indukcyjnych) jest warystor.
Dlaczego warystor? Warystor (najczęściej typu MOV) jest elementem nieliniowym: dla napięć roboczych ma dużą rezystancję, natomiast gdy pojawi się impuls przepięciowy, jego rezystancja gwałtownie maleje. W praktyce powoduje to "ograniczenie" (clamping) napięcia do poziomu bezpieczniejszego dla chronionego obwodu. Dzięki temu warystor dobrze nadaje się do tłumienia krótkotrwałych przepięć łączeniowych i części zakłóceń impulsowych, które mogą powstawać np. przy wyłączaniu cewek styczników, przekaźników czy pracy silników.
Dlaczego pozostałe odpowiedzi są niepoprawne?
- Wyłącznik różnicowoprądowy reaguje na prąd różnicowy (upływ do ziemi) i jest kojarzony głównie z ochroną przeciwporażeniową oraz przeciwpożarową. Nie jest elementem przeznaczonym do ograniczania impulsów przepięciowych w obwodzie.
- Bezpiecznik topikowy to zabezpieczenie nadprądowe. Chroni przewody i elementy przed skutkami długotrwałego przeciążenia lub zwarcia, ale nie "ścina" napięcia. Impuls przepięciowy może wystąpić bez przekroczenia prądu topikowego w sposób gwarantujący zadziałanie bezpiecznika w odpowiednim czasie.
- Dławik jest elementem indukcyjnym stosowanym do filtracji i ograniczania szybkości zmian prądu (di/dt), często jako część filtrów przeciwzakłóceniowych. Może wpływać na przebiegi przejściowe, ale sam w sobie nie jest typowym elementem ograniczającym amplitudę przepięcia tak jak warystor.
Wskazówka egzaminacyjna: gdy w pytaniu kluczowe jest słowo "przepięciowe", szukaj elementu, którego funkcją jest bezpośrednie ograniczanie napięcia (np. warystor). Dla "nadprądowe" typowe są bezpieczniki/wyłączniki nadprądowe, a dla "różnicowoprądowe" – RCD.