Wskaźniki kontroli stosowane podczas mycia mechanicznego mają przede wszystkim potwierdzić, że proces mycia został przeprowadzony prawidłowo. Oznacza to, że cykl i jego warunki (dobór programu, działanie urządzenia, cyrkulacja roztworu, docieranie do powierzchni, czas/temperatura zgodne z procedurą) zapewniły skuteczne usunięcie zanieczyszczeń w stopniu wymaganym przed kolejnymi etapami dekontaminacji.
Dlaczego pozostałe odpowiedzi są nieprawidłowe?
- "Sprawdzenie, czy sprzęt jest czysty wizualnie" – ocena wizualna jest przydatna, ale bywa niewystarczająca. Część zanieczyszczeń (np. resztki białkowe w trudno dostępnych miejscach) może nie być widoczna. Wskaźniki mają dać bardziej obiektywną informację o skuteczności procesu, a nie tylko o wyglądzie.
- "Sprawdzenie, czy sprzęt jest dobrze wysuszony" – suszenie jest zwykle osobnym etapem/częścią cyklu i wymaga własnej kontroli, ale nie jest głównym celem wskaźników kontroli mycia. Narzędzie może być suche, a mimo to niedomyte.
- "Sprawdzenie, czy sprzęt jest dobrze zapakowany" – pakowanie dotyczy przygotowania do sterylizacji i jest innym etapem procesu. Kontrola pakietowania nie ocenia skuteczności mycia mechanicznego.
W praktyce w centralnej sterylizatorni właściwa interpretacja wskaźników i zapisów kontroli pozwala szybciej wychwycić błędy (np. przeładowanie wsadu, nieprawidłowe ułożenie narzędzi, niewłaściwy program), wdrożyć działania korygujące i utrzymać powtarzalną jakość dekontaminacji.