W rozbiorze półtuszy wieprzowej kluczowe jest rozpoznanie granicy anatomicznej między elementami z tylnej części tuszy. Pytanie dotyczy oddzielenia biodrówki od szynki, czyli wskazania właściwego miejsca cięcia w obrębie kręgosłupa.
Odpowiedź "pierwszym a drugim kręgiem krzyżowym" jest poprawna, ponieważ odnosi się do odcinka krzyżowego, czyli okolicy miednicy/kości krzyżowej, gdzie przebiega granica wykorzystywana przy takim podziale elementów. To właśnie w tej części półtuszy rozdziela się elementy tylne tak, aby uzyskać właściwy kształt i kompletność biodrówki oraz szynki.
Pozostałe propozycje są błędne, bo wskazują kręgi z innych odcinków kręgosłupa:
- "pierwszym a drugim kręgiem piersiowym" oraz "czwartym a piątym kręgiem piersiowym" dotyczą odcinka piersiowego, związanego z częścią żebrową (przodem i środkową częścią tuszy), a nie z granicą elementów tylnych.
- "czwartym a piątym kręgiem lędźwiowym" odnosi się do odcinka lędźwiowego, położonego bardziej ku środkowi grzbietu; takie wskazanie nie odpowiada typowej granicy między biodrówką a szynką, która jest lokowana w okolicy kręgów krzyżowych.
W praktyce poprawne wskazanie miejsca cięcia pomaga ograniczyć straty surowca, zachować powtarzalność elementów handlowych oraz przygotować surowiec do dalszych etapów (peklowanie, dojrzewanie, produkcja wędlin). Na egzaminie warto kojarzyć: szynka i biodrówka → tył tuszy → okolica krzyżowa.