Sytuacja dotyczy naruszania granic i poczucia bycia wykorzystywaną: sąsiadka pożycza pieniądze, nie dotrzymuje ustaleń i w praktyce wymusza dalsze uleganie. W pracy asystenta kluczowe jest wzmacnianie sprawczości i samostanowienia podopiecznej, tak aby potrafiła ona komunikować swoje potrzeby oraz chronić się przed presją.
Trening asertywności jest właściwy, bo obejmuje ćwiczenie:
- odmawiania bez poczucia winy,
- formułowania jasnych komunikatów (np. warunki, terminy, konsekwencje),
- powtarzania odmowy mimo nacisków (tzw. "zdarta płyta"),
- rozpoznawania manipulacji i reagowania spokojnie, ale stanowczo.
Dlatego właśnie ta forma treningu najlepiej odpowiada na problem: pozwala przerwać schemat "pożyczam, bo trudno mi odmówić" i zmniejsza ryzyko dalszego wykorzystywania.
Dlaczego pozostałe odpowiedzi są nieadekwatne?
- Trening umiejętności praktycznych dotyczy zwykle czynności dnia codziennego (organizacja, samoobsługa, działania w domu), a nie komunikacji granic w relacji.
- Trening umiejętności kognitywnych koncentruje się na procesach poznawczych (uwaga, pamięć, planowanie). Może wspierać funkcjonowanie, ale nie jest pierwszym wyborem przy problemie presji i odmowy.
- Trening Jacobsona (relaksacja mięśniowa) służy obniżaniu napięcia i lęku. Może być pomocny jako wsparcie ogólne, lecz nie rozwiązuje sedna: potrzebnej umiejętności stawiania granic i egzekwowania ustaleń.
Na egzaminie warto łączyć opis problemu z typem kompetencji: jeśli trudność dotyczy relacji, presji i odmowy, najczęściej właściwe są treningi z obszaru umiejętności społecznych, w tym asertywności.