Rozpoznawanie zeskanowanego tekstu to etap OCR (Optical Character Recognition), w którym program analizuje obraz strony (skan, zdjęcie lub PDF) i zamienia go na edytowalny tekst. W środowisku pracy technika tyfloinformatyka ma to bezpośrednie znaczenie: dopiero po poprawnym uruchomieniu OCR da się przygotować materiał do odczytu przez syntezator mowy, powiększalnik czy prezentację brajlowską.
W tym zadaniu sprawdzana jest praktyczna umiejętność uruchomienia procesu rozpoznawania z klawiatury. Poprawna odpowiedź "Ctrl+Shift+R" odnosi się do funkcji rozpoczęcia rozpoznawania/uruchomienia OCR w FineReader (w konfiguracji przewidzianej przez zadanie).
Pozostałe skróty są typowymi kombinacjami wykorzystywanymi w aplikacjach do innych czynności (np. nawigacji lub edycji) i same w sobie nie służą do startu OCR. Dlatego ich wybranie nie spełnia warunku pytania, które dotyczy rozpoznawania, a nie np. cofania, przełączania elementów interfejsu czy przechodzenia do funkcji pomocniczych.
Wskazówka egzaminacyjna: jeśli pytanie dotyczy "procesu rozpoznawania", szukaj skrótu związanego z uruchomieniem/rozpoczęciem OCR, a nie z obsługą dokumentu już rozpoznanego. W praktyce skróty mogą zależeć od wersji programu i ustawień, więc warto uczyć się ich w odniesieniu do konkretnej wersji używanej w pracowni lub w materiałach szkoleniowych.