KWALIFIKACJA INF8 - CZERWIEC 2015

PYTANIE NR 12.
Proces związany z przekazywaniem danych o wynikach obserwacji stanu linii abonenckiej lub łącza międzycentralowego nazywa się sygnalizacją
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Sygnalizacja liniowa dotyczy przekazywania informacji o stanie toru/łącza (np. linii abonenckiej lub łącza międzycentralowego), czyli o warstwie "liniowej" potrzebnej do prawidłowej pracy zestawiania i utrzymania połączenia. Pozostałe typy sygnalizacji odnoszą się do innych funkcji, nie do obserwacji stanu samej linii.

Pełne wyjaśnienie:

W telekomunikacji sygnalizacja to przekazywanie informacji sterujących i nadzorczych potrzebnych do uruchomienia, zestawienia, utrzymania oraz zakończenia usług (np. połączeń głosowych). W zależności od tego, czego dotyczą przesyłane informacje, wyróżnia się różne rodzaje sygnalizacji.

Określenie "przekazywanie danych o wynikach obserwacji stanu linii abonenckiej lub łącza międzycentralowego" wskazuje na informacje o stanie samego toru/łącza (zajętość, dostępność, nadzór, kontrola stanu). Taki zakres odpowiada pojęciu sygnalizacji liniowej, bo odnosi się do elementów fizyczno-łączeniowych: linii i łączy.

Odpowiedź "rejestrową" bywa mylona z liniową, ponieważ kojarzy się z centralą i zestawianiem połączeń. Jednak w tym ujęciu "rejestrowa" dotyczy raczej informacji związanych z rejestrowaniem/danymi wybierania i sterowaniem zestawiania, a nie nadzoru stanu samej linii lub łącza.

Odpowiedź "adresową" sugeruje przekazywanie adresów/identyfikatorów (np. numerów, danych kierowania ruchem). To inny aspekt sygnalizacji: wskazywanie celu połączenia lub adresata, a nie obserwacja stanu toru.

Odpowiedź "zarządzającą" odnosi się do informacji utrzymaniowych/administracyjnych (monitoring, zarządzanie elementami sieci, nadzór w sensie eksploatacyjnym). Choć słowo "zarządzanie" brzmi podobnie do "obserwacji", w klasyfikacji z pytania chodzi o nadzór stanu linii/łącza, co przypisuje się sygnalizacji liniowej.

Wskazówka egzaminacyjna: gdy w treści pojawiają się słowa "linia", "łącze", "stan toru", najczęściej chodzi o typ sygnalizacji powiązany bezpośrednio z warstwą liniową/łączem, a nie z adresowaniem lub funkcjami zarządzania.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Sygnalizacja liniowa to przekazywanie informacji o stanie toru/łącza (np. linii abonenckiej lub łącza międzycentralowego). Dotyczy m.in. nadzoru dostępności i zajętości łącza oraz stanów istotnych dla utrzymania połączenia, a nie samych danych rozmowy.
Ponieważ chodzi o informacje dotyczące samej linii (czy jest dostępna, zajęta, w jakim jest stanie), czyli elementu transportującego połączenie. To odróżnia ją od sygnalizacji związanej z adresowaniem (numerem) albo z funkcjami zarządzania siecią.
Łącze międzycentralowe to połączenie między elementami sieci (np. centralami), którym zestawia się ruch. W kontekście sygnalizacji oznacza to, że przekazywane mogą być informacje o stanie tego łącza (nadzór, zajętość, dostępność), co zalicza się do sygnalizacji liniowej.
Jeśli w treści jest mowa o numerze, adresie, identyfikatorze abonenta lub kierowaniu połączenia, to wskazuje na "adresową". Jeśli pojawia się stan linii/łącza, nadzór toru lub zajętość łącza, to pasuje do "liniowej".
Nie wprost. "Rejestrowa" jest kojarzona z procesami zestawiania i sterowania połączeniem (np. informacjami potrzebnymi do zbudowania połączenia). Gdy pytanie mówi o obserwacji stanu linii lub łącza, właściwsza jest "liniowa".
Najczęściej myli się kategorie, bo wszystkie brzmią podobnie. Typowa pułapka to wybór odpowiedzi "bardziej ogólnej" (np. "zarządzająca") mimo że definicja wskazuje na konkretny obszar: linia/łącze. Pomaga wypisanie w myślach: "dotyczy toru czy adresu?"
Może wnioskować o problemach ze stanem toru: zajętości, niedostępności, błędach zestawienia wynikających z braku drogi, przerwach lub niestabilności łącza. To przydatne w utrzymaniu usług głosowych i na styku z systemami monitoringu.
Bo "obserwacja stanu" może kojarzyć się z zarządzaniem. W tego typu klasyfikacjach egzaminacyjnych "zarządzająca" dotyczy zwykle funkcji administracyjnych i utrzymaniowych na poziomie systemu, a pytanie dotyczy konkretnie stanu linii/łącza, czyli "liniowej".
Stwórz trzy fiszki z hasłami: linia/łącze (stan toru), zestawienie (sterowanie połączeniem), adres (numer/identyfikator). Następnie do każdego przykładu zadaj sobie pytanie: "co jest obserwowane/przesyłane: tor, sterowanie czy adres?"
Gdy wskazuje na nadzór (monitorowanie) elementu transmisyjnego, a nie na przesyłanie treści rozmowy czy danych użytkownika. Jeśli jednocześnie pojawia się "linia abonencka" albo "łącze", to jest mocny sygnał, że chodzi o typ sygnalizacji związany bezpośrednio z torem.
info

To pytanie poprawnie rozwiązuje 47% zdających egzamin. trudne

W praktyce zawodowej kluczowe jest to, że pozostałe typy sygnalizacji odnoszą się do innych funkcji, nie do obserwacji stanu samej linii.

Materiały:

  • Materiały dydaktyczne z telekomunikacji: sygnalizacja w sieciach telefonicznych (podziały i definicje)
  • Notatki z zajęć o architekturze sieci PSTN/ISDN oraz roli linii abonenckiej
  • Słownik pojęć telekomunikacyjnych używanych w klasycznych centralach i sieciach głosowych

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego