KWALIFIKACJA ROL11 - CZERWIEC 2016

PYTANIE NR 11.
Proporcjonalność rozwoju przednich i tylnych ćwiartek wymienia u krowy określa się na podstawie indeksu wymienia. Idealne wymię powinno mieć ten wskaźnik na poziomie
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Indeks wymienia opisuje proporcję rozwoju przednich i tylnych ćwiartek. Wartość 50% oznacza układ najbardziej zrównoważony, czyli brak wyraźnej dominacji przodu lub tyłu wymienia. Wartości 25% lub 75% sugerują istotną dysproporcję, a 100% nie odpowiada idei proporcjonalności między częściami.

Pełne wyjaśnienie:

Indeks wymienia jest używany do oceny, czy rozwój przednich i tylnych ćwiartek jest proporcjonalny. W praktyce chodzi o to, aby wymię było zbudowane możliwie równomiernie, ponieważ sprzyja to stabilnemu oddawaniu mleka, ułatwia dój (także mechaniczny) i zwykle wiąże się z mniejszą liczbą problemów użytkowych wynikających z wyraźnej dysproporcji części wymienia.

Odpowiedź "50%" jest poprawna, bo oznacza sytuację najbardziej zbilansowaną: przód i tył wymienia są rozwinięte w porównywalnym stopniu. To właśnie taki stan opisuje się jako "idealny" w kontekście proporcjonalności, czyli bez przewagi jednej części nad drugą.

Dlaczego pozostałe odpowiedzi są nieprawidłowe?

  • "25%" wskazuje na wyraźną przewagę jednej części nad drugą (silna dysproporcja). W ocenie pokroju nie jest to uznawane za ideał proporcjonalności.
  • "75%" analogicznie oznacza znaczną nierównowagę między ćwiartkami przednimi i tylnymi, a więc brak pożądanej symetrii użytkowej.
  • "100%" jest wartością skrajną i nie oddaje idei "proporcji" między przodem a tyłem – sugerowałaby pełną dominację jednej części lub błędną interpretację wskaźnika.

Wskazówka egzaminacyjna: jeśli pytanie dotyczy "proporcjonalności" dwóch części, to typowo poszukuje się wartości odpowiadającej równowadze między nimi, a nie wartości skrajnych. Dlatego w takich zadaniach najczęściej poprawna jest wartość środkowa.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Indeks wymienia to wskaźnik opisujący relację (proporcję) rozwoju przednich i tylnych ćwiartek wymienia. Służy do oceny, czy budowa wymienia jest zrównoważona, co ma znaczenie dla użytkowości mlecznej oraz praktyki doju.
Wartość 50% interpretuje się jako najbardziej wyrównany rozwój przodu i tyłu wymienia. Taki wynik oznacza brak wyraźnej dominacji jednej części, co jest pożądane w ocenie proporcjonalności ćwiartek i zwykle sprzyja wygodniejszemu dojeniu.
Duża dysproporcja między przodem a tyłem może utrudniać prawidłowe założenie aparatu udojowego, pogarszać równomierność doju i zwiększać ryzyko problemów użytkowych. W hodowli dąży się do budowy, która jest funkcjonalna i stabilna w eksploatacji.
Wymię krowy składa się z czterech ćwiartek: dwóch przednich i dwóch tylnych. Każda ćwiartka ma własny system gruczołowy i własny strzyk, dlatego w ocenie zwraca się uwagę m.in. na ich równomierność i funkcjonalność.
Tak. Przy doju mechanicznym liczy się funkcjonalna budowa wymienia, w tym proporcje między ćwiartkami. Zrównoważone wymię ułatwia prawidłowe podłączenie kubków udojowych i pomaga ograniczać problemy wynikające z nietypowych kształtów lub nierównego rozwoju.
Częsty błąd to wybieranie najwyższej wartości "bo brzmi najlepiej", bez sprawdzenia, co dokładnie mierzy wskaźnik. Drugi błąd to mylenie, czy procent dotyczy udziału jednej części, czy równowagi między dwiema częściami. Warto zawsze wrócić do słowa "proporcjonalność".
Ocena budowy wymienia może być wykonywana podczas przeglądów stada, przy selekcji hodowlanej, przed zakupem jałówki lub krowy, a także w trakcie obserwacji problemów z dojem. W praktyce łączy się ogląd i ocenę funkcjonalną z obserwacją przebiegu udoju.
Nie. Proporcje wymienia są ważnym elementem funkcjonalności, ale sama mleczność zależy także od genetyki, żywienia, zdrowia, laktacji i zarządzania stadem. Dobre proporcje pomagają w użytkowaniu, jednak nie zastępują prawidłowej produkcji i profilaktyki zdrowotnej.
Indeks wymienia dotyczy konkretnie relacji między przodem i tyłem wymienia. Inne oceny pokroju mogą dotyczyć np. kończyn, zadu, ramy ciała czy zawieszenia wymienia. Na egzaminie warto zwracać uwagę, czy pytanie mówi o "ćwiartkach przednich i tylnych" – to naprowadza na indeks wymienia.
Skuteczne jest połączenie teorii z praktyką: powtórz nazewnictwo (ćwiartki, strzyki, zawieszenie), obejrzyj zdjęcia/rysunki różnych typów wymion i przeanalizuj, które cechy są funkcjonalne. Dodatkowo ćwicz pytania testowe o wskaźniki i ich interpretację.
info

To pytanie poprawnie rozwiązuje 46% zdających egzamin. trudne

Według specjalistów z branży: "Indeks wymienia opisuje proporcję rozwoju przednich i tylnych ćwiartek."

Materiały:

  • Podręczniki i skrypty z hodowli bydła mlecznego (dział: ocena pokroju i budowy wymienia)
  • Materiały dydaktyczne szkół rolniczych dotyczące budowy i użytkowania wymienia
  • Notatki z zajęć praktycznych: ocena krów w oborze i obserwacja przebiegu doju

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego