KWALIFIKACJA TKO7 - PAŹDZIERNIK 2016

PYTANIE NR 39.
Przedstawiona na rysunku nalepka ostrzegawcza nalepiona na wagonie z towarem niebezpiecznym nakazuje ograniczyć prędkość jazdy manewrowej z tym wagonem do
Ilustracja przedstawia nalepkę ostrzegawczą, która jest naklejona na wagonie z towarem niebezpiecznym.
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Nalepka ostrzegawcza na wagonie z towarem niebezpiecznym informuje o konieczności zachowania szczególnej ostrożności w czasie manewrów, w tym o ograniczeniu prędkości jazdy manewrowej.
Wartość 5 km/h odpowiada wskazanemu na nalepce limitowi, a wyższe prędkości zwiększają ryzyko uszkodzeń i skutków ewentualnego uderzenia.

Pełne wyjaśnienie:

W czasie manewrów (przetaczania, podstawiania, odstawiania) wagony z towarem niebezpiecznym wymagają szczególnej ostrożności. Jednym z elementów tej ostrożności jest stosowanie ograniczeń prędkości, gdy na wagonie znajduje się nalepka ostrzegawcza przewidziana dla danej sytuacji eksploatacyjnej.

Odpowiedź "5 km/h" jest poprawna, ponieważ pytanie dotyczy limitu prędkości wynikającego bezpośrednio z przedstawionej nalepki. Taka informacja na wagonie ma praktyczny cel: ograniczyć wstrząsy i energię kinetyczną przy ewentualnym kontakcie z innym pojazdem lub przy niezamierzonym dobiegu. W przypadku towarów niebezpiecznych ma to znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa ludzi, jak i dla ograniczenia ryzyka rozszczelnienia, wycieku lub uszkodzenia opakowań/armatury.

Pozostałe propozycje są nieprawidłowe w kontekście tego pytania:

  • "3 km/h" – jest wartością niższą i może się kojarzyć z ostrożną jazdą, ale nie wynika z rozpoznawanego oznaczenia; wybór tej opcji to często efekt zgadywania "im mniej, tym bezpieczniej".
  • "10 km/h" – bywa kojarzone z typowymi ograniczeniami w rejonie manewrowym, jednak jest to wartość wyższa niż wskazanie z nalepki; jej wybór wynika zwykle z przenoszenia nawyków z innych sytuacji.
  • "15 km/h" – to prędkość zdecydowanie zbyt wysoka jak na ograniczenie wynikające z nalepki ostrzegawczej dla wagonu z towarem niebezpiecznym w manewrach; wybór może wynikać z mylenia manewrów z innymi rodzajami jazdy.

Wskazówka egzaminacyjna: w tego typu zadaniach kluczowe jest rozpoznanie znaku/etykiety oraz odróżnienie ograniczeń "ogólnych" (organizacyjnych dla stacji) od ograniczeń wynikających bezpośrednio z oznakowania konkretnego wagonu.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
To informacja dla personelu, że wagon wymaga szczególnej ostrożności w eksploatacji (np. w manewrach). Taka nalepka może wskazywać konkretne ograniczenie, m.in. dopuszczalną prędkość manewrową, aby zmniejszyć ryzyko wstrząsów i uszkodzeń.
W tym zadaniu nalepka nakazuje ograniczyć prędkość jazdy manewrowej z tym wagonem do 5 km/h. Sens ograniczenia to ograniczenie energii uderzenia i wstrząsów, co jest kluczowe przy towarach niebezpiecznych.
Niższa prędkość zmniejsza siły działające na wagon i ładunek, ogranicza ryzyko rozszczelnienia, przesunięć ładunku i skutków ewentualnego kontaktu z innym pojazdem. To jedna z podstawowych metod redukcji ryzyka w pracy manewrowej.
Najczęściej wtedy, gdy wagon ma szczególne wymagania bezpieczeństwa w manewrach, a informacja jest przekazana wprost na pojeździe poprzez nalepkę ostrzegawczą. Dla dyżurnych i drużyn manewrowych to sygnał, aby prowadzić jazdę wyjątkowo ostrożnie.
10 km/h może pojawiać się jako wartość kojarzona z niektórymi warunkami organizacji pracy manewrowej, ale w zadaniach egzaminacyjnych decyduje to, co wynika z oznakowania lub poleceń. Jeśli nalepka wskazuje 5 km/h, to 10 km/h jest błędne.
Ograniczenie z nalepki dotyczy konkretnego wagonu i obowiązuje niezależnie od "typowych" zasad stacyjnych. Ograniczenia organizacyjne wynikają z regulaminów lub poleceń prowadzącego manewry. Na egzaminie zawsze priorytet ma informacja jednoznacznie podana na oznakowaniu.
Najczęstsze błędy to zgadywanie "na oko", wybieranie wartości "okrągłych" (np. 10 km/h) oraz mylenie nalepek o podobnym wyglądzie. Pomaga ćwiczenie na zdjęciach oznaczeń i kojarzenie ich z konkretnymi wymaganiami eksploatacyjnymi.
15 km/h może wydawać się "nadal wolno", ale w manewrach z wagonem wymagającym specjalnej ostrożności jest to już prędkość znacząco zwiększająca energię ewentualnego uderzenia. W zadaniu decyduje wskazanie z nalepki, a nie intuicja.
W praktyce nie, bo odpowiedź zależy od rozpoznania konkretnej nalepki ostrzegawczej. Bez jej wyglądu lub opisu trzeba zgadywać. Na egzaminie zakłada się dostęp do rysunku i odczytanie z niego wymaganego ograniczenia.
Ucz się na zestawach zdjęć i kartach powtórkowych: najpierw rozpoznanie znaku, potem skojarzenie z wymaganiem (np. prędkość manewrowa). Warto też rozwiązywać testy, w których ten sam temat pojawia się w różnych wariantach sytuacyjnych.
info

Około 52% zdających odpowiada poprawnie na to pytanie. trudne

Materiały:

  • Materiały szkoleniowe przewoźnika/zarządcy infrastruktury dotyczące manewrów i oznakowania wagonów z towarami niebezpiecznymi
  • Zestawy przykładowych oznaczeń (fotografie nalepek, tablic barwy pomarańczowej) z omówieniem znaczenia
  • Instrukcje i regulaminy wewnętrzne dot. pracy manewrowej oraz bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych (do nauki pojęć i interpretacji oznaczeń)

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego