KWALIFIKACJA INF8 - STYCZEŃ 2022

PYTANIE NR 9.
Przedstawione na rysunku zwielokrotnienie w transmisji dwukierunkowej wykorzystujące jedno włókno, w którym pakiety danych są wysyłane na przemian ("ping-pong"), nosi nazwę
Ilustracja przedstawia schemat transmisji danych w systemie teleinformatycznym, związany z kwalifikacją zawodową TECHNIK
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
TCM opisuje rozwiązanie, w którym to samo medium jest współdzielone w czasie: transmisja w obu kierunkach odbywa się naprzemiennie, w kolejnych "oknach czasowych" (efekt "ping-pong"). Pozostałe metody dzielą zasób inaczej: przez częstotliwość, kod lub podnośne.

Pełne wyjaśnienie:

W opisie kluczowe jest sformułowanie, że pakiety danych są wysyłane na przemian w transmisji dwukierunkowej po jednym włóknie (mechanizm typu "ping-pong"). Taki sposób współdzielenia medium oznacza, że w danej chwili aktywny jest tylko jeden kierunek transmisji, a kierunki przełączają się w kolejnych przedziałach czasu. Nazewnictwo odpowiada więc technice związanej z organizacją transmisji w czasie, czyli TCM (Time Compression Multiplexing).

Dlaczego pozostałe odpowiedzi nie pasują do opisu:

  • "FDM (Frequency Division Multiplexing)" zakłada równoczesne przesyłanie wielu strumieni przez rozdzielenie ich na różne zakresy częstotliwości. To nie jest "naprzemiennie", tylko "równolegle, ale na innych częstotliwościach".
  • "CDM (Code Division Multiplexing)" opiera się na rozdzielaniu użytkowników/strumieni za pomocą kodów (rozpraszanie widma). Także jest to współdzielenie równoczesne, a nie proste przełączanie kierunków co pewien czas.
  • "SCM (Subcarrier Multiplexing)" polega na wykorzystaniu wielu podnośnych (subcarrierów), na których przenosi się informacje. Znowu jest to rozdział w dziedzinie częstotliwości/podnośnych, a nie naprzemienna praca kierunków.

Wskazówka egzaminacyjna: gdy w treści pojawia się naprzemienność, "kolejka", "sloty" lub "okna czasowe", najpierw rozważ techniki oparte o podział w czasie. Gdy mowa o różnych częstotliwościach lub podnośnych, szukaj rozwiązań częstotliwościowych.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
To sposób pracy, w którym dwa kierunki transmisji nie działają jednocześnie, tylko naprzemiennie. Medium (np. jedno włókno) jest zajmowane raz przez jeden kierunek, raz przez drugi, zwykle w kolejnych oknach czasowych. W praktyce wymaga to synchronizacji i przełączania nadawania/odbioru.
Jeśli treść mówi o naprzemiennym wysyłaniu (sloty/okna czasowe, "na zmianę"), to wskazuje na współdzielenie w czasie. FDM rozdziela strumienie na różne częstotliwości, więc transmisje mogą zachodzić równolegle, bez przełączania "raz ty, raz ja".
CDM (podział kodowy) zakłada, że wiele sygnałów może współistnieć jednocześnie, bo są rozróżniane przez kody. Opis "pakiety wysyłane na przemian" wskazuje raczej na prosty mechanizm dzielenia zasobu w czasie, a nie na równoczesną transmisję z separacją kodową.
SCM (multipleksacja z podnośnymi) polega na przenoszeniu informacji na wielu podnośnych częstotliwościach. Stosuje się ją tam, gdzie wygodnie jest "upakować" kilka kanałów na jednym torze, ale rozdzielonych podnośnymi. Nie opisuje jednak naprzemiennego przełączania kierunków.
Najczęściej potrzebne są: synchronizacja czasowa, mechanizm przełączania nadawania/odbioru oraz buforowanie danych (bo w danej chwili jeden kierunek "czeka"). Może to wpływać na opóźnienia i efektywną przepływność, zwłaszcza przy ruchu asymetrycznym.
"Ping-pong" opisuje naprzemienną pracę kierunków, co jest typowe dla półdupleksu (nie jednocześnie). Pełny dupleks oznacza jednoczesne nadawanie i odbiór. Na egzaminie zwracaj uwagę, czy w treści jest "na przemian", czy "jednocześnie".
Najczęściej myli się dziedzinę podziału: czas vs częstotliwość vs kod. Uczniowie wybierają skrót, który znają (np. FDM), nie sprawdzając, czy opis mówi o równoczesności czy naprzemienności. Pomaga szybkie pytanie kontrolne: "czy kanały są równolegle, czy po kolei?".
Zrób tabelę: co jest dzielone (czas/częstotliwość/kod/podnośne), czy transmisje są jednoczesne, i jakie są słowa-klucze w zadaniach ("slot", "pasmo", "kod", "podnośna"). Potem rozwiązuj krótkie testy porównawcze z podobnymi opisami.
Podział zasobów w czasie pojawia się w wielu technologiach, gdy medium jest współdzielone i trzeba ustalić kolejność dostępu. W WAN może to dotyczyć organizacji transmisji w systemach transportowych lub radiowych, a koncepcyjnie także w mechanizmach dostępu do medium i harmonogramowania ruchu.
Silne wskazówki to: "na przemian", "okna czasowe", "sloty", "ping-pong", "kolejno", "przełączanie kierunku". Takie sformułowania sugerują, że zasób jest przydzielany w czasie (a nie przez częstotliwość, kod lub podnośne).
info

Statystycznie 62% uczniów zna prawidłową odpowiedź. średnie

Według specjalistów z branży: "TCM opisuje rozwiązanie, w którym to samo medium jest współdzielone w czasie: transmisja w obu kierunkach odbywa się naprzemiennie, w kolejnych "oknach czasowych" (efekt "ping-pong")."

Materiały:

  • Podręczniki i skrypty z podstaw teletransmisji oraz technik multipleksacji
  • Materiały do INF.8 z działu: media transmisyjne i techniki transmisji w WAN
  • Notatki porównawcze: kiedy stosuje się podział czasowy, częstotliwościowy, kodowy oraz multipleksację z podnośnymi

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego