Okresowa kontrola stanu technicznego instalacji gazowej jest obowiązkiem dotyczącym obiektu budowlanego jako całości i ma zapewnić bezpieczeństwo użytkowania budynku. Z kontekstu wynika, że kontrolę instalacji gazowej wykonuje się co najmniej raz w roku, a obowiązek jej zapewnienia spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu budowlanego. W budynku wielorodzinnym "właścicielem/zarządcą obiektu" w praktycznym sensie nie jest właściciel pojedynczego mieszkania, lecz podmiot, który zarządza nieruchomością wspólną i organizuje czynności dla całego budynku.
Dlaczego poprawna jest odpowiedź: "właściciela lokalu w budynku wielorodzinnym"?
Właściciel lokalu mieszkalnego nie odpowiada za organizację okresowej kontroli instalacji gazowej dla całego budynku. Może ponosić koszty pośrednio (w opłatach na rzecz wspólnoty/spółdzielni), ale obowiązek "zapewnienia przeglądu" realizuje zarządzający obiektem. Właściciel lokalu jest natomiast zobowiązany współdziałać, przede wszystkim udostępnić lokal do przeprowadzenia kontroli.
Dlaczego pozostałe odpowiedzi są nieprawidłowe?
- Zarządca budynku użyteczności publicznej – jako zarządca obiektu ma obowiązki eksploatacyjne, w tym zlecanie okresowych kontroli instalacji.
- Spółdzielnia mieszkaniowa – gdy jest podmiotem zarządzającym nieruchomością, organizuje wymagane przeglądy dla budynków pozostających w jej zarządzie.
- Wspólnota mieszkaniowa – odpowiada za części wspólne i działania dotyczące całego budynku, więc w praktyce zleca i koordynuje coroczne kontrole instalacji.
Wskazówka egzaminacyjna: jeśli w pytaniu pojawia się budynek wielorodzinny, najpierw ustal, czy chodzi o obowiązek dotyczący obiektu/instalacji wspólnej (wtedy zwykle wspólnota/spółdzielnia/zarządca), czy o czynności w lokalu (wtedy właściciel ma głównie obowiązek udostępnienia).