KWALIFIKACJA MEP3 - PAŹDZIERNIK 2016

PYTANIE NR 21.
Przy decentracji pryzmatycznej równej 6,00 mm i mocy pryzmatycznej 1,50 prdpt soczewka sferyczna posiada moc
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Aby obliczyć moc soczewki sferycznej, korzystamy z zależności między decentracją pryzmatyczną, mocą pryzmatyczną i mocą soczewki. Wzór na tę zależność to: P = Δ / d, gdzie P to moc soczewki w dioptriach, Δ to moc pryzmatyczna w pryzmodioptriach, a d to decentracja w centymetrach.

Dane z zadania:
Δ = 1,50 prdpt
d = 6,00 mm = 0,60 cm

Podstawiając do wzoru:
P = 1,50 prdpt / 0,60 cm = 2,50 dpt

Zatem moc soczewki sferycznej wynosi 2,50 dpt, co jest zgodne z podaną odpowiedzią w kluczu.



📡 Brak połączenia internetowego