"Błękitna szkoła" jest programem edukacyjnym skoncentrowanym na zagadnieniach związanych z morzem, wodą oraz ekologią środowiska wodnego. Jej istotą jest uczenie przez doświadczenie: zajęcia terenowe, obserwacje, warsztaty oraz wycieczki do miejsc, które pozwalają zrozumieć funkcjonowanie środowiska wodnego i gospodarki związanej z wodą.
Port w Gdańsku jest właściwym celem zwiedzania, ponieważ stanowi element infrastruktury morskiej. W porcie można omówić m.in. transport wodny, logistykę, bezpieczeństwo w strefie nadwodnej oraz wpływ działalności człowieka na środowisko morskie. To bezpośrednio wspiera cele edukacji morskiej i wodnej.
Dlaczego pozostałe odpowiedzi są nieprawidłowe?
- Zamek w Łańcucie – to atrakcja historyczno-kulturowa; może być wartościowa w innych programach edukacyjnych, ale nie jest typowo związana z tematyką morską lub wodną.
- Skansen w Biskupinie – dotyczy archeologii i historii osadnictwa; tematyka jest inna niż edukacja morska/ekologia wód.
- Muzeum w Sandomierzu – ogólna atrakcja muzealna, która nie stanowi naturalnego przykładu infrastruktury morskiej ani edukacji o morzu i wodach.
Z perspektywy organizatora turystyki (także na obszarach wiejskich) kluczowe jest dopasowanie punktów programu do celu wyjazdu. Jeśli wyjazd ma charakter "błękitnej szkoły", dobiera się miejsca związane z wodą/morzem, a nie ogólne obiekty kultury.