KWALIFIKACJA TLO1 - CZERWIEC 2019

PYTANIE NR 2.
Przyrząd przedstawiony na rysunku przeznaczony jest do pomiaru
Ilustracja przedstawia przyrząd pomiarowy, który jest miernikiem mocy czynnej.
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Watomierz służy do pomiaru mocy czynnej, czyli tej części mocy, która zamienia się na pracę lub ciepło w odbiorniku.
W obwodach AC moc pozorna i bierna oraz współczynnik mocy wymagają innej interpretacji (trójkąt mocy), ale sam watomierz wskazuje moc czynną.

Pełne wyjaśnienie:

Moc w obwodach prądu przemiennego opisuje się kilkoma wielkościami, które łatwo pomylić. Przyrząd przedstawiony na rysunku (typowo watomierz) jest przeznaczony do pomiaru mocy czynnej – czyli tej części energii elektrycznej, która w czasie jest rzeczywiście zamieniana na użyteczną pracę lub na ciepło w odbiorniku.

Dlaczego nie "moc pozorna"? Moc pozorna jest związana z samymi wartościami skutecznymi napięcia i prądu i stanowi "całkowite obciążenie" źródła w AC. Do jej wyznaczania zwykle wystarcza pomiar U i I (lub dedykowane mierniki mocy/analizatory), natomiast klasyczny watomierz nie jest opisany jako przyrząd do bezpośredniego wskazania mocy pozornej.

Dlaczego nie "moc bierna"? Moc bierna wiąże się z wymianą energii w polach magnetycznych/elektrycznych elementów reaktancyjnych (L i C) i nie wykonuje pracy użytecznej w skali okresu. Jej pomiar wymaga podejścia uwzględniającego przesunięcie fazowe w inny sposób niż standardowy pomiar mocy czynnej.

Dlaczego nie "współczynnik mocy"? Współczynnik mocy (cosφ) to parametr opisujący relację między mocą czynną a pozorną. Nie jest to "moc", tylko liczba (bez jednostki), a jego wyznaczenie zwykle wymaga co najmniej dwóch informacji (np. P i S) albo bezpośredniego pomiaru kąta fazowego w analizatorze.

Wskazówka egzaminacyjna: jeśli na rysunku rozpoznajesz watomierz (oznaczenia typowe dla cewki prądowej i napięciowej lub opis "W"), to pytanie o "do pomiaru" prowadzi do mocy czynnej. Pozostałe odpowiedzi są typowymi "pułapkami" wynikającymi z podobnych nazw rodzajów mocy w AC.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Moc czynna to ta część mocy w AC, która w ujęciu średnim zamienia się na pracę lub ciepło w odbiorniku. Jest związana z energią rzeczywiście zużywaną przez urządzenie, a nie tylko "krążącą" między źródłem a elementami reakcyjnymi.
Moc bierna opisuje okresową wymianę energii między źródłem a polami magnetycznymi/elektrycznymi elementów L i C. W skali pełnego okresu energia ta wraca do źródła, więc nie przekłada się na trwałe zużycie energii jak przy mocy czynnej.
Moc pozorna wiąże się z wartościami skutecznymi napięcia i prądu w AC i opisuje "całkowite obciążenie" źródła. Jest użyteczna do oceny doboru przewodów i aparatury, bo zależy od prądu płynącego w obwodzie niezależnie od przesunięcia fazowego.
Watomierz służy do pomiaru mocy czynnej. Jest zbudowany tak, aby uwzględniać zależność między napięciem, prądem i przesunięciem fazowym w sposób prowadzący do wskazania mocy rzeczywiście zamienianej na pracę/ciepło.
Bo obie dotyczą "mocy" i często pojawiają się razem w zadaniach z AC. Dodatkowo uczniowie kojarzą, że w sieciach liczy się prąd i napięcie, więc intuicyjnie wybierają moc pozorną. Kluczowe jest rozróżnienie: watomierz wskazuje moc czynną.
Współczynnik mocy wyznacza się jako stosunek mocy czynnej do pozornej: cosφ = P/S. To liczba bez jednostki. W praktyce, aby ją wyznaczyć, musisz mieć pomiar mocy czynnej oraz moc pozorną (np. z U i I lub z analizatora).
Moc czynna jest podawana w watach (W), moc bierna w warach (var), a moc pozorna w woltoamperach (VA). Rozróżnienie jednostek pomaga na egzaminie, bo wskazuje, czy mowa o energii realnie zużywanej, czy o składniku reakcyjnym albo o wartości "łącznej".
Tak, szczególnie w układach zasilania prądem przemiennym i przy odbiornikach o charakterze indukcyjnym. Parametry takie jak cosφ wpływają na prądy w instalacji i obciążenie źródła. W obsłudze technicznej ważna jest poprawna interpretacja pomiarów.
Gdy potrzebujesz jednocześnie wielu parametrów: mocy czynnej, biernej, pozornej, cosφ, harmonicznych czy przebiegów. Analizator mocy ułatwia diagnostykę jakości energii i odbiorników nieliniowych, gdzie proste wskazanie mocy czynnej może nie wystarczyć.
Najczęściej: rozpoznanie przyrządu "na oko" bez analizy symboli/oznaczeń, mylenie podobnych nazw (bierna/pozorna), oraz traktowanie cosφ jako "rodzaju mocy". Pomaga kojarzenie: watomierz → moc czynna; cosφ to współczynnik, nie moc.
info

To pytanie poprawnie rozwiązuje 45% zdających egzamin. trudne

Materiały:

  • Podręczniki z podstaw elektrotechniki (moc w AC, cosφ, trójkąt mocy)
  • Instrukcje/opracowania dotyczące przyrządów pomiarowych (watomierz, mierniki mocy)
  • Materiały szkolne z pomiarów elektrycznych w technice lotniczej (część awioniczna/elektryczna)

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego