KWALIFIKACJA MEC8 - CZERWIEC 2017

PYTANIE NR 17.
Reduktor, który należy zamocować do butli acetylenowej, przedstawiono na rysunku oznaczonym literą
Ilustracja przedstawia cztery różne reduktory gazowe oznaczone literami A, B, C i D.
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Reduktor do butli acetylenowej musi być przeznaczony do gazu palnego i dobrany do rodzaju przyłącza butli. Na ilustracji taki reduktor rozpoznaje się po typowych oznaczeniach/osprzęcie dla acetylenu, dlatego poprawna jest odpowiedź "C." wskazująca właściwy rysunek.

Pełne wyjaśnienie:

Reduktor (regulator) montowany na butli acetylenowej służy do obniżenia ciśnienia gazu z ciśnienia w butli do wartości roboczej oraz do jego stabilizacji. W praktyce kluczowe jest, aby reduktor był dedykowany do właściwego gazu, ponieważ osprzęt do gazów palnych i do tlenu różni się wymaganiami bezpieczeństwa oraz rozwiązaniami konstrukcyjnymi.

W zadaniu należy wskazać rysunek przedstawiający reduktor przeznaczony do acetylenu, czyli do gazu palnego. Taki reduktor identyfikuje się na podstawie cech widocznych na ilustracji (np. oznaczeń producenta i przeznaczenia, rodzaju króćców/przyłączy, sposobu regulacji, elementów typowych dla danego gazu). Z tego powodu poprawna jest odpowiedź "C.", która odpowiada reduktorowi właściwemu dla butli acetylenowej.

Dlaczego pozostałe odpowiedzi są niepoprawne? Ponieważ wskazują rysunki reduktorów, które nie są właściwe do montażu na butli acetylenowej (np. mogą dotyczyć innego gazu, innego typu przyłącza albo innego przeznaczenia stanowiskowego). Typowym błędem jest kierowanie się wyłącznie podobieństwem kształtu manometrów lub pokrętła regulacyjnego, zamiast weryfikacji przeznaczenia reduktora.

Wskazówka egzaminacyjna: jeśli w odpowiedziach masz kilka "podobnych" reduktorów, szukaj cech jednoznacznych dla gazu i butli (przeznaczenie, przyłącza, oznaczenia). Dopiero potem porównuj szczegóły wyglądu.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
To regulator ciśnienia montowany na butli z acetylenem, który obniża ciśnienie gazu z butli do ciśnienia roboczego i umożliwia jego płynną regulację. Musi być dobrany do gazu palnego oraz do typu przyłącza danej butli.
Najczęściej rozpoznaje się go po oznaczeniach przeznaczenia (gaz palny), elementach przyłączeniowych dopasowanych do butli oraz typowym układzie manometrów i pokrętła regulacji. Na egzaminie porównuj cechy funkcjonalne, nie tylko ogólny kształt.
Różne gazy mają inne wymagania bezpieczeństwa i inne rozwiązania przyłączeniowe. Zastosowanie niewłaściwego reduktora może powodować nieszczelności, nieprawidłową regulację i ryzyko zdarzeń niebezpiecznych. Dobór osprzętu zawsze musi być zgodny z przeznaczeniem.
Najczęściej obejmuje korpus z zaworem i mechanizmem regulacji, pokrętło nastawy, dwa manometry (ciśnienie w butli i ciśnienie robocze) oraz króćce/przyłącza do węża. W zależności od typu mogą występować dodatkowe zabezpieczenia.
Przed rozpoczęciem spawania lub cięcia gazowego, po upewnieniu się, że butla jest właściwie zabezpieczona i oznakowana, a reduktor jest przeznaczony do acetylenu. Montaż wykonuje się zgodnie z instrukcją i po sprawdzeniu stanu uszczelnień.
Najczęstsze to mylenie reduktorów do różnych gazów przez podobny wygląd oraz pomijanie oznaczeń i typu przyłącza. Uczniowie czasem wybierają "najbardziej typowy" obrazek zamiast przeanalizować, który reduktor jest przeznaczony do gazu palnego.
Nie zawsze. Kolorystyka bywa pomocna, ale na rysunkach egzaminacyjnych może być uproszczona albo niejednoznaczna. Najpewniejsze są oznaczenia, opis przeznaczenia oraz cechy przyłączeniowe widoczne na schemacie lub fotografii.
Po montażu i ostrożnym otwarciu zaworu butli wykonuje się kontrolę szczelności (zgodnie z instrukcją stanowiskową), zwracając uwagę na połączenia reduktora i króćców. Nie należy "sprawdzać płomieniem". W razie nieszczelności trzeba przerwać pracę.
Może to być trudność z montażem (niedopasowane przyłącze), niestabilne wskazania manometrów, brak możliwości ustawienia ciśnienia roboczego albo pojawianie się nieszczelności. Każdy taki objaw oznacza konieczność weryfikacji osprzętu przed pracą.
Ucz się rozpoznawania osprzętu na zdjęciach/rysunkach: reduktory do gazów palnych i utleniających, manometry, króćce oraz typowe elementy regulacji. Pomaga przegląd kart katalogowych i ćwiczenia identyfikacji na realnym stanowisku pod nadzorem.
info

Statystycznie 52% uczniów zna prawidłową odpowiedź. trudne

Specjaliści zwracają uwagę: "Reduktor do butli acetylenowej musi być przeznaczony do gazu palnego i dobrany do rodzaju przyłącza butli."

Materiały:

  • Instrukcje stanowiskowe BHP dotyczące pracy z butlami gazowymi i reduktorami
  • Podręcznik/atlas osprzętu do spawania i cięcia gazowego (reduktory, palniki, węże, bezpieczniki)
  • Materiały producentów reduktorów (karty katalogowe i instrukcje użytkowania) do nauki rozpoznawania elementów

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego