KWALIFIKACJA MOD3 + MOD7 - STYCZEŃ 2015

PYTANIE NR 22.
Rysunek przedstawia zasadę konstrukcji i modelowania form sukni damskiej typu
Ilustracja przedstawia schemat konstrukcji i modelowania form sukni damskiej typu kimono, co jest związane z kwalifikacją
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Konstrukcja typu "kimono" charakteryzuje się tym, że rękaw jest integralną częścią przodu i tyłu (brak klasycznej wszywanej główki rękawa), a linia ramienia przechodzi płynnie w rękaw. "Raglan" ma skośne cięcie od pachy do szyi, "princeska" dotyczy cięć modelujących tułów, a "szmizjerka" to rodzaj sukienki koszulowej.

Pełne wyjaśnienie:

W konstrukcji sukni damskiej typu kimono rękaw nie jest projektowany jako osobny element z wyraźną główką do wszycia. Najczęściej jest on wykrojony łącznie z przodem i tyłem, a kluczową cechą na formie jest płynne przejście linii ramienia w linię rękawa. Taka konstrukcja bywa stosowana, gdy chce się uzyskać swobodniejszą formę w okolicy pachy i ramienia lub uprościć montaż.

Odpowiedź "raglan" oznacza inny sposób konstruowania rękawa: rozpoznaje się go po charakterystycznych skośnych liniach cięcia biegnących od pachy w kierunku dekoltu/kołnierza. Jeśli na rysunku widać takie cięcia, to byłby to raglan, a nie kimono.

Określenie "princeska" nie opisuje typu rękawa, lecz sposób modelowania sylwetki cięciami (zwykle pionowymi) na przodzie i/lub tyle, które formują biust i talię. Może występować w sukni z różnymi rękawami, więc nie jest nazwą konstrukcji rękawa.

"szmizjerka" to nazwa fasonu sukienki (zwykle o charakterze koszulowym), a nie zasady konstrukcji rękawa/formy w rozumieniu pokazanym na rysunku konstrukcyjnym. Może mieć rozmaite rękawy i cięcia, więc sama nazwa nie identyfikuje konkretnej metody konstrukcyjnej form.

Wskazówka egzaminacyjna: przy pytaniach "rysunek przedstawia zasadę konstrukcji" zawsze szukaj cechy definicyjnej na formie (np. przebieg linii ramienia, obecność/ brak główki rękawa, linie cięć od pachy do szyi), a dopiero potem dobieraj nazwę.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Rękaw kimono to rozwiązanie, w którym rękaw jest zwykle wykrojony łącznie z przodem i tyłem, bez typowej wszywanej główki rękawa. Charakterystyczne jest płynne przejście linii ramienia w rękaw oraz inna praca materiału w okolicy pachy.
Raglan rozpoznaje się po skośnych liniach cięcia biegnących od pachy w kierunku dekoltu lub szyi. Na formie widać wyraźne podziały (części raglanowe), które zastępują klasyczne szwy na ramieniu i w główce rękawa.
"Princeska" opisuje cięcia modelujące tułów (najczęściej pionowe), które kształtują sylwetkę w rejonie biustu i talii. To cecha konstrukcji korpusu sukni/bluzki, a nie rozwiązanie dotyczące sposobu uformowania i połączenia rękawa.
Szmizjerka to rodzaj sukienki o charakterze koszulowym (zapięcie z przodu, kołnierzyk, często pasek). To nazwa fasonu wyrobu, a nie nazwa metody konstrukcji rękawa, dlatego w zadaniach o typ rękawa zwykle nie będzie odpowiedzią właściwą.
Najczęściej widać brak osobnego wykroju główki rękawa oraz ciągłość wykroju: część ramieniowa i rękaw tworzą jedną całość z przodem i tyłem. Istotne są też linie modelowania w okolicy pachy, które kompensują brak wszywanej główki.
Nie zawsze. Może dawać większą swobodę w barkach, ale bywa, że ogranicza unoszenie ręki lub powoduje nadmiar materiału pod pachą. Wygoda zależy od zapasu konstrukcyjnego, rodzaju materiału i dopracowania modelowania w pachach.
Raglan wybiera się m.in. dla uzyskania miękkiej linii ramienia, gdy chce się inaczej rozłożyć dopasowanie w barkach lub przy określonych stylizacjach. Sprawdza się też, gdy konstrukcja ma "pracować" na skosach i optycznie zmieniać linię ramion.
Często myli się kimono z raglanem, bo oba rozwiązania wpływają na linię ramienia. Błąd wynika z patrzenia na efekt na sylwetce zamiast na przebieg szwów/cięć na formie. Pomaga analiza: czy jest skośne cięcie do szyi (raglan), czy ciągłość wykroju (kimono).
Najlepiej ćwiczyć na wielu przykładach: porównuj wykroje kimono, raglan i wszywany, zaznaczaj na kopiach przebieg linii cięć oraz miejsca łączenia elementów. Utrwalaj definicje cech rozpoznawczych i ucz się "czytać" okolice pachy, ramienia i dekoltu.
Kluczowe są linie konstrukcyjne: szwy, cięcia, podziały wykrojów oraz kształt okolicy pachy i ramienia. Zanim wybierzesz odpowiedź, ustal: czy rękaw jest osobnym elementem, czy częścią korpusu, oraz czy występują charakterystyczne skośne cięcia (raglan).
info

Około 50% zdających odpowiada poprawnie na to pytanie. trudne

W praktyce zawodowej kluczowe jest to, że konstrukcja typu "kimono" charakteryzuje się tym, że rękaw jest integralną częścią przodu i tyłu (brak klasycznej wszywanej główki rękawa), a linia ramienia przechodzi płynnie w rękaw.

Materiały:

  • Materiały dydaktyczne z konstrukcji odzieży: rozdziały o rękawach (kimono i raglan)
  • Atlas/zeszyt ćwiczeń z rysunku konstrukcyjnego form damskich
  • Praktyczne ćwiczenia: analiza gotowych wykrojów i porównanie przebiegu linii ramienia/pachy

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego