KWALIFIKACJA HGT7 + HGT8 - CZERWIEC 2008

PYTANIE NR 35.
Sprzedaż osobista imprez turystycznych nie obejmuje sprzedaży
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Sprzedaż osobista polega na bezpośrednim, interpersonalnym kontakcie sprzedawcy z klientem (np. w siedzibie biura, u partnera, przez rozmowę telefoniczną). Reklama telewizyjna jest komunikatem masowym, bez indywidualnej rozmowy i negocjacji, więc nie należy do sprzedaży osobistej.

Pełne wyjaśnienie:

Sprzedaż osobista w turystyce to forma sprzedaży oparta na bezpośrednim (interpersonalnym) kontakcie sprzedawcy z klientem. Jej istotą jest rozmowa, rozpoznanie potrzeb, przedstawienie oferty, odpowiadanie na pytania, a często także domykanie transakcji. Taki kontakt może odbywać się twarzą w twarz lub na odległość, jeśli nadal ma charakter rozmowy między konkretnymi osobami.

Odpowiedź "poprzez reklamy telewizyjne." jest poprawna, ponieważ reklama w telewizji to przekaz masowy kierowany do szerokiej grupy odbiorców. Nie ma tu relacji sprzedawca–klient, nie ma dialogu, dopasowania oferty do potrzeb konkretnej osoby ani elementu perswazji opartej na interakcji. To narzędzie promocji (reklamy), a nie sprzedaży osobistej.

Pozostałe propozycje wskazują sytuacje, w których sprzedaż może mieć charakter osobisty:

  • "w siedzibie biura podróży." – klasyczna sprzedaż osobista przy stanowisku obsługi klienta, z rozmową i doradztwem.
  • "za pośrednictwem telefonii." – sprzedaż/obsługa telefoniczna może być traktowana jako sprzedaż osobista, bo opiera się na rozmowie 1:1 (telesprzedaż), nawet jeśli nie jest to kontakt bezpośredni w sensie fizycznym.
  • "w biurach firm przewozowych." – sprzedaż imprezy lub usługi turystycznej przez partnera/pośrednika w punkcie obsługi również może odbywać się w relacji sprzedawca–klient, czyli z elementem osobistego doradztwa.

Na egzaminie warto zapamiętać prostą zasadę: sprzedaż osobista = dialog z klientem, a reklama = komunikat do wielu. Jeśli w danym kanale brakuje rozmowy i indywidualnego dopasowania, zwykle nie jest to sprzedaż osobista.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Sprzedaż osobista w turystyce to sprzedaż oparta na kontakcie sprzedawcy z klientem, zwykle w formie rozmowy (doradztwo, dopasowanie oferty, odpowiedzi na pytania, finalizacja). Może odbywać się w biurze podróży, u partnera lub zdalnie, jeśli ma charakter dialogu 1:1.
Reklama telewizyjna to przekaz masowy kierowany do wielu odbiorców jednocześnie. Nie ma w niej rozmowy z konkretnym klientem, rozpoznania potrzeb ani negocjacji. To narzędzie promocji, które może wspierać sprzedaż, ale nie jest sprzedażą osobistą.
Często tak, bo mimo braku kontaktu twarzą w twarz jest to interpersonalna rozmowa 1:1 z klientem (telesprzedaż). Kluczowe jest to, że sprzedawca prowadzi dialog, doradza i dopasowuje ofertę, a nie tylko emituje komunikat reklamowy.
Sprawdź, czy występuje dialog z klientem. Jeśli jest rozmowa, doradztwo i dopasowanie oferty – to zwykle sprzedaż osobista. Jeśli jest jednostronny komunikat do wielu (TV, billboard, spot) – to reklama. Ta prosta reguła pozwala szybko klasyfikować kanały.
Przykłady to m.in. obsługa klienta przy ladzie, prezentacja wariantów imprezy, wyjaśnienie warunków, porównanie ofert, dobór ubezpieczenia oraz finalizacja rezerwacji. Charakterystyczne jest to, że sprzedawca reaguje na pytania klienta i dostosowuje propozycję.
Oznacza obsługę klienta w punkcie sprzedaży: przyjęcie zapytania, rozpoznanie potrzeb (termin, budżet, standard), przedstawienie oferty i pomoc w podjęciu decyzji. To klasyczny przykład sprzedaży osobistej, bo zachodzi bezpośrednia interakcja sprzedawca–klient.
Tak. Jeśli pośrednik (np. partner sprzedający usługi w swoim punkcie) prowadzi rozmowę z klientem, doradza i dopasowuje ofertę, to mechanizm sprzedaży nadal ma charakter osobisty. Zmienia się miejsce i podmiot sprzedający, ale nie sposób komunikacji z klientem.
Najczęstsze błędy to: uznawanie każdej promocji za sprzedaż osobistą, mylenie reklamy z dialogiem sprzedażowym oraz traktowanie kanałów zdalnych (telefon) jako "nieosobistych" tylko dlatego, że nie ma spotkania. Kluczowe jest kryterium rozmowy 1:1.
Sprzedaż osobista pozwala lepiej dopasować imprezę do potrzeb, buduje zaufanie, umożliwia wyjaśnienie ryzyk i warunków, a także zwiększa szansę domknięcia sprzedaży przy produktach złożonych (np. wycieczki objazdowe). Jest szczególnie ważna przy klientach niezdecydowanych.
Reklama bywa bardziej opłacalna, gdy celem jest dotarcie do szerokiej grupy i budowanie rozpoznawalności (np. start sezonu, promocja marki). Sprzedaż osobista jest kosztowniejsza w czasie pracy ludzi, ale skuteczniejsza w dopasowaniu oferty do konkretnego klienta.
info

To pytanie poprawnie rozwiązuje 81% zdających egzamin. średnio łatwe

Specjaliści zwracają uwagę: "Sprzedaż osobista polega na bezpośrednim, interpersonalnym kontakcie sprzedawcy z klientem (np. w siedzibie biura, u partnera, przez rozmowę telefoniczną)."

Źródła:

  • Wikipedia: "Sprzedaż osobista" – https://pl.wikipedia.org/wiki/Sprzeda%C5%BC_osobista (dostęp: 2026-02-27)
  • Wikipedia: "Reklama telewizyjna" – https://pl.wikipedia.org/wiki/Reklama_telewizyjna (dostęp: 2026-02-27)
  • Wikipedia: "Marketing bezpośredni" – https://pl.wikipedia.org/wiki/Marketing_bezpo%C5%9Bredni (dostęp: 2026-02-27)

Materiały:

  • Podręczniki i skrypty do marketingu usług turystycznych (rozdziały: kanały dystrybucji, promocja, sprzedaż osobista)
  • Notatki z zajęć dotyczące form sprzedaży i promocji w biurze podróży
  • Ćwiczenia: klasyfikowanie przykładów działań (reklama vs sprzedaż osobista vs e-marketing)

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego