Morskie informacje bezpieczeństwa (MSI) obejmują przede wszystkim ostrzeżenia nawigacyjne i komunikaty meteorologiczne istotne dla prowadzenia bezpiecznej żeglugi. Na mostku są one potrzebne do bieżącej oceny sytuacji, aktualizacji planu podróży oraz podejmowania decyzji w trakcie wachty.
Odpowiedź "NAVTEX." jest poprawna, ponieważ NAVTEX jest wyspecjalizowanym odbiornikiem radiowym przeznaczonym do automatycznego odbioru i prezentacji (wydruku lub wyświetlenia) komunikatów MSI. W praktyce nawigacyjnej oznacza to, że operator wachty może otrzymywać ostrzeżenia i prognozy/ostrzeżenia meteo bez konieczności ręcznego nasłuchu każdej transmisji.
Dlaczego pozostałe odpowiedzi są niepoprawne?
- "AIS." – AIS jest systemem wymiany danych o statkach (m.in. identyfikacja, pozycja, kurs, prędkość, dane podróży). Choć podnosi świadomość sytuacyjną i bezpieczeństwo, jego zasadniczą funkcją nie jest odbiór MSI w rozumieniu ostrzeżeń nawigacyjnych i meteorologicznych nadawanych jako serwis informacyjny.
- "odbiornik WWRNS." – samo określenie nie wskazuje na typowy, powszechnie rozpoznawalny na statkach odbiornik MSI. W kontekście egzaminu chodzi o jednoznacznie identyfikowalne urządzenie/serwis związany z komunikatami bezpieczeństwa, a takim standardowym wyborem jest NAVTEX.
- "odbiornik systemu GPS." – GPS (GNSS) dostarcza dane pozycjonowania i czasu. Jest kluczowy dla nawigacji, ale nie jest radiowym serwisem odbioru ostrzeżeń i komunikatów MSI; nie zastępuje odbiornika NAVTEX.
Wskazówka egzaminacyjna: gdy w pytaniu pojawia się odbiór MSI, szukaj rozwiązania, które jest dedykowanym serwisem/odbiornikiem komunikatów bezpieczeństwa, a nie systemem do identyfikacji statków (AIS) ani do wyznaczania pozycji (GPS).