KWALIFIKACJA ELM2 - STYCZEŃ 2019

PYTANIE NR 4.
Urządzeniem umożliwiającym dostęp do Internetu za pośrednictwem sieci CATV jest
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
W sieci CATV (telewizji kablowej) urządzeniem abonenckim realizującym dostęp do Internetu jest modem kablowy, który dostosowuje transmisję danych do medium sieci operatora.
Switch i hub służą do łączenia urządzeń w sieci LAN, a wzmacniacz jedynie podnosi poziom sygnału w torze RF i nie zapewnia dostępu do Internetu.

Pełne wyjaśnienie:

W sieci CATV (telewizja kablowa) dostęp do Internetu u abonenta zapewnia modem kablowy. Jego rola polega na tym, że realizuje transmisję danych w sieci operatora wykorzystującej infrastrukturę kablową: odbiera i wysyła sygnały danych w medium używanym przez sieć CATV oraz udostępnia po stronie użytkownika typowe interfejsy sieciowe (najczęściej Ethernet), do których można podłączyć router lub komputer.

Odpowiedź "switch" jest niepoprawna, ponieważ przełącznik działa w sieci lokalnej (LAN) i służy do łączenia wielu urządzeń końcowych w jedną sieć Ethernet. Nie zapewnia on sam w sobie łączności z siecią operatora CATV, tylko rozdziela ruch w obrębie LAN.

Odpowiedź "hub" (koncentrator) także jest niepoprawna. Hub jest prostym urządzeniem do łączenia segmentów Ethernet i rozgłaszania ramek do wszystkich portów. To również element LAN, a nie urządzenie dostępu do Internetu w sieci operatora.

Odpowiedź "wzmacniacz" jest błędna, bo wzmacniacz w instalacjach telewizji kablowej służy do kompensacji tłumienia i poprawy poziomu sygnału RF w torze. Wzmacnia sygnał, ale nie realizuje funkcji modemu, czyli modulacji/demodulacji i obsługi transmisji danych wymaganej do zestawienia usługi Internetu.

Wskazówka egzaminacyjna: w pytaniach o "dostęp do Internetu" w kontekście sieci operatora najpierw rozpoznaj technologię (tu: CATV). Następnie wybierz urządzenie "brzegowe" u abonenta (modem), a dopiero za nim występują typowe elementy sieci domowej, takie jak router czy switch.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
CATV to infrastruktura telewizji kablowej wykorzystywana do dystrybucji sygnału RTV, a często także do usług transmisji danych. Dzięki odpowiednim urządzeniom u operatora i u abonenta ta sama sieć kablowa może przenosić Internet oraz telewizję, ale wymaga to urządzeń dostępowych (np. modemu kablowego).
Dostęp do Internetu w sieci telewizji kablowej zapewnia modem kablowy (urządzenie abonenckie). To on realizuje transmisję danych w medium CATV i udostępnia po stronie użytkownika zwykle port Ethernet. Switch lub hub mogą być użyte dopiero "za" modemem w sieci lokalnej.
Switch łączy urządzenia w sieci LAN i przełącza ruch Ethernet między portami. Nie potrafi zestawić łącza z siecią operatora CATV ani zamienić sygnału z toru kablowego na transmisję danych dla abonenta. Do tego potrzebny jest modem kablowy, a switch może jedynie rozdzielić Internet w domu/firmie.
Hub (koncentrator) to proste urządzenie Ethernet, które rozsyła odebrane ramki do wszystkich portów. Nie realizuje funkcji dostępowych operatora, nie dopasowuje transmisji do medium CATV i nie zestawia usługi Internetu. Z tego powodu hub nie może zastąpić modemu kablowego, nawet jeśli "działa w sieci".
Nie. Wzmacniacz w torze CATV podnosi poziom sygnału RF i pomaga kompensować straty na kablach/rozgałęźnikach. To urządzenie nie realizuje modulacji/demodulacji danych ani funkcji sieciowych potrzebnych do połączenia z operatorem. Internet zapewnia modem, a wzmacniacz jedynie poprawia warunki sygnałowe.
Urządzenia LAN (np. switch, hub, często router Wi‑Fi) pracują w sieci lokalnej i służą do łączenia komputerów oraz rozdzielania ruchu w domu/firmie. Urządzenie dostępowe operatora (np. modem kablowy) jest "bramą" do sieci zewnętrznej i to ono zestawia usługę dostępu do Internetu w danej technologii.
Typowo sygnał z instalacji telewizji kablowej trafia do modemu kablowego, a dopiero potem do urządzeń sieci domowej. Przykład: gniazdo/odgałęźnik CATV → modem kablowy → router (Wi‑Fi) → ewentualnie switch → urządzenia końcowe. Taki układ ułatwia diagnostykę i rozdział sieci.
Najczęstszy błąd to wybór "switcha" lub "huba", bo kojarzą się z siecią komputerową i Internetem. Drugi błąd to uznanie wzmacniacza za urządzenie zapewniające dostęp, bo "poprawia sygnał". W takich pytaniach trzeba wskazać urządzenie, które faktycznie realizuje dostęp w technologii CATV, czyli modem.
Wzmacniacz stosuje się, gdy trzeba poprawić poziom sygnału RF (np. duże tłumienie kabli, wiele rozgałęzień) i zachować poprawną jakość sygnału w instalacji. Modem stosuje się zawsze wtedy, gdy ma działać usługa Internetu w sieci kablowej, bo to on realizuje transmisję danych i udostępnia interfejs dla sieci abonenta.
Ucz się funkcji urządzeń i miejsca ich pracy: dostęp do operatora (modem), dystrybucja w LAN (switch), proste rozsyłanie w LAN (hub), poprawa poziomu sygnału RF (wzmacniacz). Pomaga rysowanie prostych schematów połączeń oraz dopasowywanie urządzenia do medium (Ethernet, Wi‑Fi, sieć kablowa).
info

Statystycznie 64% uczniów zna prawidłową odpowiedź. średnie

Źródła:

  • Wikipedia: "Cable modem" — opis funkcji modemu kablowego w sieciach telewizji kablowej, https://en.wikipedia.org/wiki/Cable_modem (dostęp: 2026-03-01)
  • Cisco: "What is a Modem?" (sekcja o modemie kablowym i roli modemu w dostępie do Internetu), https://www.cisco.com/site/us/en/learn/topics/networking/what-is-a-modem.html (dostęp: 2026-03-01)
  • CableLabs: "DOCSIS Technology / DOCSIS Overview" (opis dostępu do Internetu przez sieci kablowe i roli urządzeń kablowych), https://www.cablelabs.com/technologies/docsis (dostęp: 2026-03-01)

Materiały:

  • Materiały producentów/operatów opisujące działanie modemu kablowego i sieci telewizji kablowej
  • Podstawy sieci komputerowych (urządzenia sieciowe: hub, switch, router, modem)
  • Wprowadzenia do sieci HFC/CATV i usług transmisji danych w telewizji kablowej

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego