KWALIFIKACJA MTL3 - CZERWIEC 2016

PYTANIE NR 24.
W jakich urządzeniach stosowanych w metalurgii miedzi przebiega proces świeżenia?
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Świeżenie w metalurgii miedzi to etap intensywnego utleniania składników niepożądanych (np. siarki i domieszek) w ciekłym materiale przy doprowadzaniu powietrza/tlenu. Taki proces prowadzi się w konwertorach, natomiast elektrolizery służą do rafinacji elektrolitycznej, a piece głównie do wytopu/ogrzewu.

Pełne wyjaśnienie:

Proces świeżenia w metalurgii miedzi polega na utlenianiu składników niepożądanych w ciekłym wsadzie (np. w macie/metalach pośrednich) poprzez doprowadzanie utleniacza (powietrza lub tlenu). Celem jest zmiana składu chemicznego kąpieli i przejście części składników do żużla lub fazy gazowej. Technologicznie jest to charakterystyczny etap konwertorowania.

Dlaczego poprawna odpowiedź: Konwertorach.
Konwertor jest urządzeniem zaprojektowanym do prowadzenia reakcji utleniania w wysokiej temperaturze przy intensywnym mieszaniu kąpieli (np. przez wdmuchiwanie gazu). Z tego powodu to właśnie w konwertorach realizuje się świeżenie w ciągu technologicznym hutnictwa miedzi.

Dlaczego pozostałe odpowiedzi są niepoprawne:

  • Elektrolizerach – elektrolizery wykorzystuje się do rafinacji elektrolitycznej (oczyszczania metalu prądem elektrycznym w roztworze), a nie do świeżenia polegającego na utlenianiu w ciekłej kąpieli metalicznej.
  • Piecach szybowych – piece szybowe służą przede wszystkim do wytopu, ogrzewania i prowadzenia procesów topienia/redukcji w złożu; nie są typowym urządzeniem do konwertorowego świeżenia w metalurgii miedzi.
  • Piecach elektrycznych – piece elektryczne mogą pełnić różne funkcje (topienie, dogrzewanie, rafinacja cieplna), jednak sam termin "świeżenie" w tym kontekście jest przypisany do operacji konwertorowych, a nie do ogólnego grzania/topienia w piecu.

Wskazówka egzaminacyjna: gdy w pytaniu pojawia się "świeżenie" w metalurgii metali nieżelaznych, szukaj odpowiedzi związanej z konwertorem lub etapem konwertorowania (utlenianie przez dmuch). Gdy mowa o oczyszczaniu prądem – wtedy pojawia się elektroliza i elektrolizery.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Świeżenie to etap, w którym doprowadza się utleniacz (zwykle powietrze lub tlen), aby utlenić składniki niepożądane w ciekłym materiale. Produkty reakcji przechodzą do żużla lub gazów procesowych, dzięki czemu zmienia się skład kąpieli i uzyskuje się materiał o wyższej czystości.
Świeżenie prowadzi się w konwertorze, czyli urządzeniu przeznaczonym do intensywnych reakcji utleniania w wysokiej temperaturze. Konwertor umożliwia wdmuchiwanie gazu i mieszanie kąpieli, co sprzyja szybkiemu przebiegowi reakcji.
Elektrolizer jest wykorzystywany w rafinacji elektrolitycznej, gdzie oczyszczanie zachodzi dzięki przepływowi prądu w elektrolicie. Świeżenie natomiast jest procesem cieplno-chemicznym (utlenianie w ciekłym metalu/macie), więc wymaga zupełnie innego typu urządzenia.
Nie. "Rafinacja" jest pojęciem szerszym i może obejmować różne metody oczyszczania (cieplną, elektrolityczną). Świeżenie to konkretny etap związany z utlenianiem składników niepożądanych (często w konwertorze) i nie wyczerpuje wszystkich sposobów rafinacji miedzi.
Konwertor kojarz z dmuchaniem powietrza/tlenu i intensywnym utlenianiem (świeżenie, konwertorowanie). Piec częściej dotyczy topienia, wytopu i dogrzewu. Gdy w treści pada "świeżenie", najczęściej chodzi o konwertor.
Najczęściej myli się świeżenie z elektrolizą (bo obie metody "oczyszczają"), albo wybiera się dowolny piec, bo kojarzy się z wysoką temperaturą. Pomaga zapamiętanie: świeżenie = utlenianie przez dmuch = konwertor, a elektrolizer = prąd i elektrolit.
Konwertor pojawia się wtedy, gdy trzeba przeprowadzić etap intensywnych przemian chemicznych przez utlenianie, aby zmienić skład materiału pośredniego i usunąć część składników niepożądanych. W praktyce jest to ważny element ciągu technologicznego po wcześniejszych etapach wytopu.
Tak, piece elektryczne mogą być używane do topienia, dogrzewu lub niektórych etapów rafinacji cieplnej. Jednak w pytaniu o świeżenie w metalurgii miedzi kluczowe jest skojarzenie procesu z konwertorem, a nie z ogólną funkcją pieca jako źródła ciepła.
Zwracaj uwagę na słowa: świeżenie, dmuch, utlenianie, "przedmuch powietrzem/tlenem", "konwertorowanie". Jeśli takie elementy są w treści, najczęściej poprawną odpowiedzią będzie konwertor lub operacja w konwertorze.
Ucz się ciągu technologicznego "od surowca do metalu" i przypisuj proces → urządzenie. Pomaga tabela: wytop (piece), konwertorowanie/świeżenie (konwertor), rafinacja elektrolityczna (elektrolizer). Rozwiązuj zadania, w których te pojęcia są celowo mieszane.
info

Około 52% zdających odpowiada poprawnie na to pytanie. trudne

Eksperci podkreślają: "Świeżenie w metalurgii miedzi to etap intensywnego utleniania składników niepożądanych (np. siarki i domieszek) w ciekłym materiale przy doprowadzaniu powietrza/tlenu."

Źródła:

  • Wikipedia (PL): "Konwertor Pierce’a-Smitha" – https://pl.wikipedia.org/wiki/Konwertor_Pierce%E2%80%93Smitha (dostęp: 2026-02-18)
  • Wikipedia (PL): "Konwertor" – https://pl.wikipedia.org/wiki/Konwertor (dostęp: 2026-02-18)
  • Wikipedia (PL): "Rafinacja elektrolityczna" – https://pl.wikipedia.org/wiki/Rafinacja_elektrolityczna (dostęp: 2026-02-18)

Materiały:

  • Podręczniki i skrypty z metalurgii miedzi (rozdziały o konwertorowaniu i świeżeniu)
  • Instrukcje stanowiskowe/DTR urządzeń hutniczych: konwertory stosowane w zakładzie
  • Materiały dydaktyczne szkół branżowych/techników: schemat ciągu technologicznego hutnictwa miedzi

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego