KWALIFIKACJA PGF4 - CZERWIEC 2021 (test 2)

PYTANIE NR 33.
W którym programie Adobe dokonuje się obróbki filmu i automatycznego montażu materiału audio-wideo?
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Do obróbki filmu i montażu materiału audio-wideo w ekosystemie Adobe służy Premiere (Premiere Pro) – program z osią czasu do cięcia klipów, dodawania przejść, napisów i miksu dźwięku.
InDesign jest do składu, Illustrator do wektorów, a Lightroom do obróbki zdjęć.

Pełne wyjaśnienie:

W pytaniu chodzi o wskazanie aplikacji Adobe przeznaczonej do edycji wideo, czyli pracy na osi czasu (timeline), łączenia ujęć, dopasowania dźwięku oraz przygotowania finalnego pliku filmu. Takim programem jest Adobe Premiere (w praktyce: Premiere Pro). To narzędzie do montażu nieliniowego: pozwala importować klipy wideo i audio, ciąć je, układać w sekwencje, dodawać przejścia, podstawowe efekty, napisy oraz eksportować film do różnych formatów.

Dlaczego pozostałe odpowiedzi są niepoprawne?

  • InDesign – służy głównie do DTP i składu publikacji (np. ulotek, katalogów, e-booków, dokumentów wielostronicowych). Może osadzać elementy graficzne, ale nie jest narzędziem do montażu wideo.
  • Illustrator – jest programem do grafiki wektorowej (logo, ikon, ilustracji). Nie zapewnia typowego środowiska montażowego audio-wideo.
  • Lightroom – jest ukierunkowany na organizację i obróbkę fotografii (katalogowanie, korekcje tonalne i kolorystyczne, eksport zdjęć). Nie jest przeznaczony do automatycznego montażu materiału filmowego.

W praktyce egzaminacyjnej warto zapamiętać prostą mapę zastosowań: Premiere – film, Lightroom – zdjęcia, Illustrator – wektory, InDesign – skład. Dzięki temu łatwo przyporządkujesz narzędzie do rodzaju projektu graficznego lub multimedialnego.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Montaż nieliniowy to edycja, w której możesz dowolnie przestawiać ujęcia na osi czasu bez "niszczenia" oryginalnych plików. W Premiere pracujesz na sekwencji: tniesz klipy, układasz je w kolejności, dodajesz dźwięk i eksportujesz gotowy film.
Premiere służy do montażu i edycji wideo (timeline, sekwencje, eksport filmu). Lightroom jest narzędziem do pracy ze zdjęciami (katalog, korekcje barwne, presety, eksport fotografii). Jeśli w pytaniu jest "film" lub "audio-wideo", wybieraj Premiere.
InDesign jest programem DTP do składu publikacji wielostronicowych (np. katalogów, broszur, PDF do druku). Może umieszczać różne media w projekcie, ale nie oferuje typowych narzędzi montażu: osi czasu, cięć klipów, miksu ścieżek audio i eksportu filmu jak w Premiere.
W Premiere typowo: importujesz ujęcia z kamery/telefonu, przycinasz je, stabilizujesz lub dodajesz proste efekty, synchronizujesz obraz z dźwiękiem, dodajesz napisy i plansze, a następnie eksportujesz film do MP4 lub innego formatu pod YouTube, stronę WWW lub social media.
Nie. Illustrator to narzędzie do grafiki wektorowej (logo, piktogramy, ilustracje, elementy identyfikacji wizualnej). Może wspierać produkcję wideo przez przygotowanie grafik (np. plansz, ikon), ale sam montaż i składanie klipów wykonuje się w programie do edycji wideo, np. Premiere.
W kontekście egzaminu zwykle chodzi o program przeznaczony do montażu, który oferuje funkcje ułatwiające składanie materiału (np. narzędzia porządkujące ujęcia, automatyzacje, szablony). Kluczowe jest jednak to, że nadal jest to środowisko edycji wideo z osią czasu, czyli obszar Premiere.
Najczęściej myli się Lightroom z programami wideo, bo kojarzy się z "obróbką" i eksportem. Inna pomyłka to wybór InDesign, gdy ktoś myśli o "składaniu" jako o montażu. Warto zapamiętać: zdjęcia—Lightroom, druk—InDesign, wektory—Illustrator, film—Premiere.
After Effects stosuje się głównie do animacji i efektów (motion design, kompozycje, efekty specjalne), a Premiere do montażu i składania materiału na osi czasu. W praktyce często łączy się oba narzędzia: montaż robisz w Premiere, a bardziej złożone animacje przygotowujesz w After Effects i wstawiasz do sekwencji.
Najlepiej uczyć się przez mapę "program → zastosowanie" oraz krótkie przykłady z praktyki. Stwórz fiszki: InDesign—DTP, Illustrator—wektory, Photoshop—bitmapa, Lightroom—foto, Premiere—wideo. Ćwicz rozpoznawanie po słowach kluczowych: "montaż", "film", "oś czasu".
Najmocniejsze sygnały to: "film", "montaż", "materiał audio-wideo", "klipy", "oś czasu", "sekwencja", "eksport wideo". Gdy widzisz takie sformułowania, chodzi o program do edycji wideo. Wśród podanych aplikacji Adobe takim narzędziem jest Premiere.
info

Statystycznie 76% uczniów zna prawidłową odpowiedź. średnio łatwe

Źródła:

  • Adobe Help Center: "Adobe Premiere Pro — User Guide" (opis funkcji edycji wideo), https://helpx.adobe.com/premiere-pro/user-guide.html - accessed 2026-02-18
  • Adobe Help Center: "Adobe InDesign — User Guide" (zakres programu: skład/DTP), https://helpx.adobe.com/indesign/user-guide.html - accessed 2026-02-18
  • Adobe Help Center: "Adobe Illustrator — User Guide" (zakres programu: grafika wektorowa), https://helpx.adobe.com/illustrator/user-guide.html - accessed 2026-02-18

Materiały:

  • Dokumentacja pomocy Adobe dotycząca Premiere Pro (podstawy edycji wideo i pracy na osi czasu).
  • Kursy wprowadzające do montażu wideo (timeline, cięcia, transitions, export).
  • Porównania zastosowań aplikacji Creative Cloud (który program do jakiego typu projektu).

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego