KWALIFIKACJA EKA6 - CZERWIEC 2020

PYTANIE NR 8.
W którym układzie tekstowym napisane jest pismo, w którym tekst jest wyrównywany do lewego marginesu, odstępy między wierszami wynoszą 1,5 wiersza, a nowa myśl rozpoczynana jest od wcięcia?
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Układ "a linea" charakteryzuje się rozpoczęciem nowej myśli od wcięcia (pierwszy wiersz akapitu jest cofnięty), przy wyrównaniu tekstu do lewego marginesu. Opis w pytaniu wskazuje właśnie na obecność wcięcia akapitowego jako cechy rozpoznawczej tego układu.

Pełne wyjaśnienie:

W pytaniu opisano trzy cechy zapisu tekstu w piśmie: wyrównanie do lewego marginesu, interlinię 1,5 oraz rozpoczynanie nowej myśli od wcięcia. Najbardziej rozstrzygającą cechą jest tu wcięcie pierwszego wiersza akapitu, ponieważ to ono typowo odróżnia układ "a linea" od układów, w których akapity zaczynają się bez wcięcia.

Odpowiedź "a linea" jest poprawna, bo nazwa ta odnosi się do sposobu zapisu, w którym kolejne akapity (kolejne myśli) zaczynają się od wcięcia, a tekst prowadzi się w jednolitej kolumnie, zwykle z wyrównaniem do lewego marginesu. Podana interlinia 1,5 jest parametrem formatowania często spotykanym w pismach, ale sama w sobie nie definiuje jednoznacznie układu; w pytaniu pełni rolę dodatkowej cechy opisu.

Odpowiedź "blokowym" jest niepoprawna, ponieważ układ blokowy kojarzy się z akapitami rozpoczynanymi bez wcięcia (bloki tekstu zaczynają się w jednej linii przy marginesie), więc nie pasuje do warunku "nowa myśl rozpoczynana jest od wcięcia".

Odpowiedzi "amerykańskim" i "niemieckim" również są niepoprawne w tym zestawie, bo odnoszą się do innych konwencji zapisu korespondencji (m.in. sposobu rozmieszczenia elementów pisma), a w pytaniu kluczowym wyróżnikiem jest właśnie wcięcie akapitowe jako sposób rozpoczynania kolejnych myśli.

Wskazówka egzaminacyjna: gdy w opisie pojawia się "wcięcie pierwszego wiersza" jako stała zasada akapitu, najczęściej prowadzi to do rozpoznania układu "a linea". Pozostałe parametry (np. 1,0; 1,5; odstępy przed/po) traktuj jako drugorzędne, jeśli nie rozróżniają jednoznacznie opcji.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Układ a linea to sposób zapisu tekstu, w którym kolejne akapity (nowe myśli) zaczynają się od wcięcia pierwszego wiersza. Reszta wierszy w akapicie biegnie równo od lewego marginesu, a wyrównanie najczęściej jest do lewej.
Wcięcie akapitowe widać wtedy, gdy pierwszy wiersz akapitu jest odsunięty w prawo względem pozostałych wierszy. W edytorze tekstu odpowiada temu ustawienie "pierwszy wiersz" w sekcji wcięć akapitu.
Interlinia 1,5 to tylko parametr formatowania (odstęp między wierszami), który można ustawić w dowolnym układzie. O układzie częściej przesądzają cechy strukturalne, np. czy akapity mają wcięcie, oraz jak rozmieszczone są elementy pisma.
Najprostsza różnica dotyczy akapitu: w układzie blokowym akapity zwykle zaczynają się bez wcięcia (wszystkie linie od lewego marginesu). W układzie a linea nowa myśl startuje od wcięcia pierwszego wiersza.
Nie. Wyrównanie do lewego marginesu jest bardzo częste w dokumentach i może występować w wielu układach. O wyborze "a linea" decyduje przede wszystkim wcięcie rozpoczynające akapit, a nie samo wyrównanie.
Wcięcia akapitowe stosuje się, gdy chcemy wyraźnie oddzielić kolejne myśli w ciągłym tekście (np. uzasadnienie, opis sprawy). Ułatwia to czytanie i porządkuje dokument, zwłaszcza gdy akapity nie są oddzielane dodatkowymi odstępami.
W większości edytorów wybiera się akapity, a następnie w ustawieniach akapitu zmienia "odstępy między wierszami" na 1,5. Warto sprawdzić też odstępy "przed" i "po" akapicie, bo one mogą zmieniać wygląd dokumentu.
Najczęstsze błędy to: mylenie nazw układów (np. blokowy vs a linea), zwracanie uwagi tylko na interlinię, a pomijanie wcięcia, oraz kojarzenie nazw "amerykański/niemiecki" z wyglądem bez znajomości definicji. Pomaga szukanie cechy rozstrzygającej.
Oznacza to, że gdy zaczynasz kolejny akapit, pierwszy wiersz tego akapitu zaczyna się nie przy samym marginesie, lecz jest przesunięty w prawo. To typowy zabieg edytorski sygnalizujący czytelnikowi zmianę akapitu i tematu w obrębie tekstu.
Ucz się poprzez porównywanie przykładów pism: zwracaj uwagę na wcięcia, wyrównanie, interlinię oraz odstępy akapitowe. Dobrą metodą jest też samodzielne odtworzenie układu w edytorze tekstu i nazwanie zastosowanych ustawień.
info

Około 48% zdających odpowiada poprawnie na to pytanie. trudne

W praktyce zawodowej kluczowe jest to, że układ "a linea" charakteryzuje się rozpoczęciem nowej myśli od wcięcia (pierwszy wiersz akapitu jest cofnięty), przy wyrównaniu tekstu do lewego marginesu.

Źródła:

  • Słownik języka polskiego PWN, hasło "a linea" (definicja i użycie) – https://sjp.pwn.pl/ (dostęp 2026-02-27)
  • Microsoft Support: ustawianie odstępów między wierszami (interlinia 1,5) w edytorze Word – https://support.microsoft.com/ (dostęp 2026-02-27)

Materiały:

  • Materiały dydaktyczne z redagowania pism biurowych (dział: układy pism)
  • Instrukcje edytora tekstu (akapit: wcięcia, interlinia, wyrównanie)
  • Zestawy przykładowych pism (podanie, pismo przewodnie) z opisem układu

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego