KWALIFIKACJA TDR2 - CZERWIEC 2014

PYTANIE NR 37.
W przewozach okazjonalnych nadzór nad obsługą pasażerów w środkach transportu drogowego z ramienia organizatora sprawuje
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
"Pilot wycieczki." jest poprawne, bo w przewozie okazjonalnym to przedstawiciel organizatora sprawuje bieżący nadzór nad obsługą pasażerów (organizacja grupy, przekazywanie informacji, koordynacja wsiadania/wysiadania). Dyspozytor planuje pracę, kierowca prowadzi pojazd, a ITD pełni funkcje kontrolne, nie opiekuńcze.

Pełne wyjaśnienie:

W przewozach okazjonalnych kluczowe jest rozdzielenie ról między podmiot organizujący wyjazd a wykonawcę usługi przewozu. "Pilot wycieczki." to osoba działająca z ramienia organizatora, której zadaniem jest koordynowanie przebiegu wyjazdu od strony organizacyjnej i opiekuńczej wobec grupy. W praktyce oznacza to m.in. nadzór nad sposobem obsługi pasażerów, przekazywanie komunikatów organizacyjnych, dbanie o porządek przy zbiórkach oraz współpracę z kierowcą i innymi elementami programu.

Odpowiedź "dyspozytor." jest nieprawidłowa, ponieważ dyspozytor w przedsiębiorstwie transportowym zajmuje się zwykle organizacją pracy i realizacją zadań przewozowych (np. przydział kursów, koordynacja operacyjna), ale nie pełni funkcji opiekuna grupy i nie działa jako terenowy przedstawiciel organizatora wyjazdu.

Odpowiedź "kierowca autobusu." również nie pasuje do sformułowania pytania, bo kierowca jest wykonawcą przewozu i odpowiada przede wszystkim za bezpieczne prowadzenie pojazdu oraz przestrzeganie zasad ruchu i warunków przewozu. Może udzielać informacji techniczno-organizacyjnych związanych z przejazdem, jednak "nadzór nad obsługą pasażerów z ramienia organizatora" nie jest jego podstawową rolą.

Odpowiedź "Inspekcja Transportu Drogowego." jest błędna, bo ITD to organ kontroli i nadzoru w obszarze transportu drogowego. Jej działania mają charakter kontrolny (sprawdzanie zgodności z wymaganiami), a nie bieżącej opieki nad pasażerami podczas realizacji konkretnego przewozu okazjonalnego.

Na egzaminie warto zwracać uwagę na zwrot "z ramienia organizatora" — zwykle wskazuje on na osobę opiekującą się grupą i koordynującą przebieg wyjazdu, a nie na kierowcę, dyspozytora czy instytucję kontrolną.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Pilot wycieczki koordynuje sprawy organizacyjne grupy w trakcie przejazdu: dba o sprawny przebieg zbiórek, przekazuje informacje uczestnikom, pilnuje zgodnej realizacji planu oraz współpracuje z kierowcą. Jest to nadzór nad obsługą pasażerów z perspektywy organizatora wyjazdu.
Kierowca odpowiada przede wszystkim za bezpieczne prowadzenie pojazdu i realizację przejazdu jako usługi transportowej. Pytanie dotyczy nadzoru nad obsługą pasażerów z ramienia organizatora, czyli roli opiekuńczo-organizacyjnej wobec grupy, a nie roli wykonawczej przewoźnika.
To sformułowanie wskazuje, że chodzi o osobę reprezentującą organizatora wyjazdu (np. biuro, szkołę, firmę), a nie pracownika przewoźnika ani organ kontroli. Na egzaminie jest to ważny trop: odpowiedzialność organizacyjna za grupę zwykle spoczywa na osobie wyznaczonej przez organizatora.
Dyspozytor może koordynować pracę przewozową "z biura" (logistyka kursów, reagowanie na opóźnienia), ale nie jest typową osobą sprawującą opiekę nad grupą w pojeździe. W przewozach okazjonalnych tę funkcję pełni najczęściej przedstawiciel organizatora obecny z pasażerami.
Pilot działa "w terenie" z grupą i odpowiada za sprawy organizacyjne uczestników wyjazdu. Dyspozytor działa operacyjnie po stronie przewoźnika, planując i nadzorując wykonanie przewozów. Najprościej: pilot odpowiada za ludzi i przebieg wyjazdu, a dyspozytor za organizację pracy transportu.
Może pojawić się w sytuacji kontroli drogowej, ale nie sprawuje bieżącego nadzoru nad obsługą pasażerów jako opiekun grupy. Jej rola jest kontrolna (sprawdzanie zgodności), a nie organizacyjna po stronie organizatora. Dlatego nie jest właściwą odpowiedzią w tym typie pytania.
Często wybierają "kierowca", bo jest najbliżej pasażerów, albo "ITD", bo kojarzy się z nadzorem. Tymczasem kluczowy jest zwrot "z ramienia organizatora" — wskazuje na funkcję opiekuńczo-koordynacyjną wobec grupy, typową dla pilota wycieczki.
Najczęściej wtedy, gdy organizator wysyła z grupą osobę odpowiedzialną za realizację programu i bieżącą organizację uczestników (np. wycieczka szkolna, firmowy wyjazd). W zadaniach egzaminacyjnych pilot pojawia się właśnie jako "reprezentant organizatora" w kontakcie z pasażerami.
Kierowca dba o bezpieczny przewóz i może udzielać informacji związanych z przejazdem (np. zasady bezpieczeństwa, przerwy), ale nie jest "nadzorcą obsługi pasażerów" w imieniu organizatora. Na egzaminie warto pamiętać o podziale: kierowca = realizacja przejazdu, pilot = organizacja grupy.
Ucz się przez porównania ról: kto jest po stronie organizatora, kto po stronie przewoźnika, a kto jest organem kontroli. Zrób listę typowych zadań (planowanie, prowadzenie pojazdu, opieka nad grupą, kontrola). Na egzaminie szukaj w treści słów-kluczy typu "z ramienia organizatora".
info

To pytanie poprawnie rozwiązuje 65% zdających egzamin. średnie

Według specjalistów z branży: "Dyspozytor planuje pracę, kierowca prowadzi pojazd, a ITD pełni funkcje kontrolne, nie opiekuńcze."

Materiały:

  • Materiały dydaktyczne z organizacji przewozów osób w transporcie drogowym (role i odpowiedzialności w przewozie)
  • Podręczniki i skrypty z zakresu obsługi pasażerów oraz organizacji imprez/wyjazdów
  • Instrukcje i procedury firm przewozowych dotyczące przewozów okazjonalnych (standardy obsługi grup)

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego