KWALIFIKACJA EKA4 - STYCZEŃ 2025

PYTANIE NR 11.
Właściciel Sklepu PUCHATEK (płatnik podatku VAT) stosuje przy sprzedaży towarów marżę wysokości 50% ceny sprzedaży netto. Na podstawie załączonej faktury zakupu towaru, oblicz jednostkową cenę sprzedaży brutto gry planszowej dla klienta sklepu.
Właściciel Sklepu PUCHATEK (płatnik podatku VAT) stosuje
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Aby obliczyć jednostkową cenę sprzedaży brutto gry planszowej, należy wykonać kilka kroków:

1) Z faktury odczytujemy cenę jednostkową netto gry planszowej: 50,00 zł

2) Obliczamy cenę sprzedaży netto przy marży 50% od ceny sprzedaży netto:
Cena sprzedaży netto = Cena zakupu netto / (1 - Marża) = 50,00 zł / (1 - 0,5) = 50,00 zł / 0,5 = 100,00 zł

3) Obliczamy cenę sprzedaży brutto, dodając podatek VAT 23%:
Cena sprzedaży brutto = Cena sprzedaży netto × (1 + VAT) = 100,00 zł × 1,23 = 123,00 zł

Jednostkowa cena sprzedaży brutto gry planszowej dla klienta sklepu PUCHATEK wynosi zatem 123,00 zł.



📡 Brak połączenia internetowego