Wyrys z mapy ewidencyjnej to urzędowy dokument bazujący na treści mapy ewidencyjnej i jest wykorzystywany w sprawach katastralnych oraz nieruchomościowych. Jego rolą jest pokazanie informacji ewidencyjnych dotyczących położenia i przebiegu granic działek oraz innych obiektów ujawnianych w ewidencji.
Dlatego odpowiedź "rzeźby terenu i warstwic" jest właściwa: rzeźba terenu (ukształtowanie powierzchni) oraz warstwice to elementy charakterystyczne dla map nastawionych na prezentację wysokości i topografii. W typowym ujęciu mapy ewidencyjnej/wyrysu celem nie jest opis wysokości, tylko identyfikacja i przedstawienie danych katastralnych, więc takich elementów się tam nie oczekuje.
- "informacji o skali mapy" – skala jest częstym elementem opisu mapy lub wydruku (np. w ramce, stopce, metadanych). Nawet jeśli bywa podawana różnie w zależności od formy dokumentu, nie jest to cecha, która jednoznacznie odróżnia wyrys od innych map.
- "oznaczenia kierunku północy" – znak północy to typowy element orientacyjny na wielu opracowaniach kartograficznych. Może być dołączany na wydrukach/wyrysach jako ułatwienie odczytu położenia.
- "kopii fragmentu mapy ewidencyjnej" – istotą wyrysu jest właśnie przedstawienie (w formie kopii/wyciągu) odpowiedniego fragmentu mapy ewidencyjnej, więc ta odpowiedź stoi w sprzeczności z samą definicją dokumentu.
Wskazówka egzaminacyjna: gdy w odpowiedziach pojawiają się elementy wysokościowe (warstwice, poziomice, rzeźba terenu), najpierw ustal, czy pytanie dotyczy dokumentu katastralnego (EGiB) czy mapy topograficznej/terenowej. To zwykle najszybciej prowadzi do poprawnego rozstrzygnięcia.