KWALIFIKACJA FRK1 + FRK3 - CZERWIEC 2011

PYTANIE NR 44.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami bhp w salonie fryzjerskim nie można używać ręcznej suszarki elektrycznej do włosów, która nie ma
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Nie należy używać suszarki bez elementów ochronnych, ponieważ osłona wlotu/wentylacji ogranicza ryzyko wciągnięcia włosów i ciał obcych oraz kontaktu z niebezpiecznymi częściami urządzenia. Brak gumowej rękojeści, uchwytu ściennego czy nasadki wpływa głównie na wygodę i organizację pracy, a nie stanowi typowego warunku dopuszczenia sprzętu do użycia.

Pełne wyjaśnienie:

W praktyce BHP w salonie fryzjerskim kluczowa jest zasada: nie używa się urządzeń elektrycznych uszkodzonych lub pozbawionych elementów ochronnych. W ręcznej suszarce takim elementem jest m.in. osłona otworu wentylacyjnego (kratka/wlot), która pełni funkcję zabezpieczającą.

  • Dlaczego "osłona otworu wentylacyjnego" jest wymagana? Ponieważ ogranicza możliwość dostania się do wnętrza suszarki włosów, pyłu i drobnych przedmiotów, a także zmniejsza ryzyko wciągnięcia włosów. Dodatkowo stanowi barierę przed przypadkowym kontaktem z elementami, które mogą być gorące lub poruszać się wraz z przepływem powietrza (np. okolice wentylatora).
  • Dlaczego "gumowa rękojeść" nie jest typowym warunkiem dopuszczenia do użycia? Może poprawiać chwyt i w pewnych konstrukcjach zwiększać komfort, ale sama w sobie nie przesądza o tym, czy urządzenie jest bezpieczne w sensie podstawowych zabezpieczeń. O bezpieczeństwie decyduje m.in. kompletność obudowy/osłon i stan przewodu.
  • Dlaczego "oryginalny uchwyt ścienny" nie jest wymagany? Uchwyt jest akcesorium organizującym miejsce pracy (przechowywanie), a brak uchwytu nie oznacza, że urządzenie jest niesprawne lub pozbawione zabezpieczeń. Ważniejsze jest bezpieczne odkładanie gorącej suszarki i brak uszkodzeń.
  • Dlaczego "nasadka regulująca strumień powietrza" nie jest wymagana? To końcówka wpływająca na kierunek/koncentrację nawiewu. Jej brak zwykle nie narusza podstawowych zabezpieczeń urządzenia (o ile wloty/wyloty i obudowa są kompletne), choć może ograniczyć funkcjonalność stylizacji.

Wskazówka egzaminacyjna: w pytaniach BHP szukaj odpowiedzi dotyczących osłon, izolacji, kompletności obudowy, stanu przewodu i wtyczki. Akcesoria poprawiające wygodę (uchwyty, nasadki) rzadziej stanowią bezpośredni powód zakazu użytkowania, o ile producent nie wskazuje inaczej w instrukcji.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Za elementy ochronne uznaje się przede wszystkim kompletne osłony/kratki wlotu i wylotu powietrza oraz nienaruszoną obudowę. Ich zadaniem jest ograniczenie dostępu do wnętrza urządzenia, zmniejszenie ryzyka wciągnięcia włosów i kontaktu z gorącymi lub ruchomymi częściami.
Brak osłony zwiększa ryzyko, że do środka dostaną się włosy, pył lub drobne przedmioty, co może prowadzić do zablokowania przepływu powietrza, przegrzania albo wciągnięcia włosów. W praktyce to typowy przykład braku zabezpieczenia, który powinien skutkować wycofaniem sprzętu z użycia.
Zwykle nie traktuje się gumowej rękojeści jako warunku dopuszczenia urządzenia do pracy. To element poprawiający ergonomię i pewność chwytu. O dopuszczeniu do użycia częściej decyduje kompletność obudowy i osłon oraz stan przewodu i wtyczki.
Brak nasadki najczęściej wpływa na funkcjonalność stylizacji (kierowanie strumienia powietrza), a nie na podstawowe bezpieczeństwo. Jeśli jednak producent w instrukcji wskazuje konieczność używania określonych końcówek w danych warunkach, należy się do tego stosować.
Sprawdź obudowę i osłony (czy nic nie jest pęknięte, poluzowane lub brakujące), przewód i wtyczkę (brak przetarć, nadtopień), działanie przełączników oraz nietypowe dźwięki/zapachy przy pracy. Każda nieprawidłowość to sygnał, by odstawić sprzęt i przekazać do serwisu.
Gdy ma uszkodzoną obudowę, brakujące osłony/kratki, uszkodzony przewód lub wtyczkę, iskrzenie, zapach spalenizny, niestabilną pracę lub nadmierne nagrzewanie. W salonie ryzyko rośnie przez obecność włosów i pyłu, dlatego nie należy "testować" wadliwego sprzętu w pracy.
Najlepiej w miejscu suchym, stabilnym i z dala od umywalek, z możliwością bezpiecznego odkładania gorącego urządzenia. Uchwyt ścienny może ułatwiać organizację, ale kluczowe jest, by suszarka nie wisiała na przewodzie i nie była narażona na zalanie lub uszkodzenia mechaniczne.
Zwykle nie. Uchwyt jest akcesorium organizacyjnym, a nie elementem warunkującym bezpieczeństwo pracy urządzenia. Zakaz użytkowania częściej wynika z uszkodzeń lub braków w zabezpieczeniach (np. osłon), które mogą powodować realne zagrożenie podczas pracy.
Często mylą elementy wpływające na komfort z elementami ochronnymi (np. rękojeść vs osłona). Innym błędem jest uznawanie akcesoriów producenta (nasadek, uchwytów) za "wymóg BHP" bez rozróżnienia, czy chodzi o bezpieczeństwo, czy o wygodę pracy.
Ucz się rozpoznawania zagrożeń i ich przyczyn: uszkodzenia obudów, brak osłon, przetarcia przewodów, przegrzewanie, praca w pobliżu wilgoci. Pomaga też czytanie instrukcji urządzeń i ćwiczenie krótkiej checklisty kontroli sprzętu przed pracą.
info

Około 64% zdających odpowiada poprawnie na to pytanie. średnie

Eksperci podkreślają: "Nie należy używać suszarki bez elementów ochronnych, ponieważ osłona wlotu/wentylacji ogranicza ryzyko wciągnięcia włosów i ciał obcych oraz kontaktu z niebezpiecznymi częściami urządzenia."

Źródła:

  • PN-EN 60335-1: Bezpieczeństwo użytkowania urządzeń elektrycznych użytku domowego i podobnego – Wymagania ogólne (norma; wymagania dotyczące konstrukcji i ochrony użytkownika)
  • PN-EN 60335-2-23: Bezpieczeństwo użytkowania urządzeń elektrycznych użytku domowego i podobnego – Wymagania szczegółowe dotyczące urządzeń do pielęgnacji skóry i włosów (norma; wymagania dla suszarek i podobnych urządzeń)

Materiały:

  • Instrukcje obsługi i karty bezpieczeństwa producentów suszarek fryzjerskich (wymagania dot. osłon i konserwacji)
  • Materiały szkolne z BHP dla usług fryzjerskich (kontrola sprzętu elektrycznego, praca w pobliżu wilgoci)
  • Normy bezpieczeństwa dotyczące urządzeń domowych i podobnych – część ogólna oraz część dla urządzeń do pielęgnacji włosów (do nauki zasad, nie numerów paragrafów)

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego