KWALIFIKACJA ROL4 - WRZESIEŃ 2014

PYTANIE NR 4.
Zmiana nominalnej wartości pieniądza, która następuje w wyniku reformy walutowej i ma na celu wzmocnienie oraz stabilizację pieniądza, to
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Denominacja to reforma walutowa polegająca na zmianie nominalnej wartości pieniądza (zmiana skali nominałów, np. "skreślenie zer"), aby uprościć rozliczenia i wzmocnić zaufanie do waluty. Dewaluacja i aprecjacja dotyczą kursu walutowego, a deprecjacja zwykle jest rynkowym osłabieniem waluty.

Pełne wyjaśnienie:

W pytaniu kluczowe jest rozróżnienie, czy chodzi o zmianę wartości nominalnej jednostki pieniądza w ramach reformy, czy o zmianę wartości waluty względem innych walut (kurs).

Odpowiedź "denominacja" jest poprawna, ponieważ denominacja oznacza zmianę skali nominalnej pieniądza, najczęściej przez wprowadzenie nowych nominałów i przeliczenie cen, płac, zobowiązań oraz zapisów księgowych według ustalonego przelicznika. Jej praktycznym celem bywa uproszczenie obiegu i rozliczeń oraz stabilizacja zaufania do waluty (nie musi oznaczać realnego wzrostu siły nabywczej).

Dlaczego pozostałe odpowiedzi są nieprawidłowe?

  • "Dewaluacja" dotyczy celowego obniżenia wartości waluty w relacji do innych walut (w praktyce: spadek kursu w systemach, gdzie władze mogą go ustalać lub silnie kształtować). To nie jest zmiana nominałów w ramach reformy.
  • "Deprecjacja" oznacza spadek wartości waluty na rynku (osłabienie kursu) wynikający z popytu i podaży. To zjawisko kursowe, a nie techniczna zmiana wartości nominalnej jednostek pieniądza.
  • "Aprecjacja" to wzrost wartości waluty względem innych walut (umocnienie kursu). Również odnosi się do kursu, a nie do reformy polegającej na zmianie nominałów.

Wskazówka egzaminacyjna: gdy w treści pojawia się "reforma walutowa" i "zmiana nominalnej wartości/nominałów", najczęściej chodzi o denominację. Gdy pojawia się "kurs walutowy" lub "względem innych walut", rozważaj pojęcia: dewaluacja, deprecjacja, aprecjacja.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Denominacja to reforma walutowa polegająca na zmianie nominałów (skali zapisu wartości), np. przez "skreślenie zer" i przeliczenie cen oraz wynagrodzeń według ustalonego przelicznika. Jej celem jest uproszczenie rozliczeń i uporządkowanie obiegu pieniądza.
Denominacja zmienia wartość nominalną jednostek pieniądza (nominały i zapisy w cenach/płacach), a dewaluacja dotyczy kursu walutowego, czyli obniżenia wartości waluty względem innych walut. To dwa różne mechanizmy i mają inne skutki.
Deprecjacja to zwykle rynkowe osłabienie waluty (spadek kursu wynikający z popytu i podaży). Dewaluacja oznacza celowe obniżenie wartości waluty w ujęciu kursowym przez władze monetarne w warunkach, gdy mają wpływ na kurs.
Aprecjacja oznacza umocnienie waluty, czyli wzrost jej wartości względem innych walut (wzrost kursu). W praktyce import może stawać się tańszy, a eksport mniej konkurencyjny cenowo. Nie jest to zmiana nominałów, tylko relacji kursowych.
"Wzmocnienie" w kontekście denominacji dotyczy głównie porządkowania systemu: prostszych rozliczeń, czytelniejszych cen i większego zaufania do waluty po okresach wysokiej inflacji. Denominacja sama w sobie nie musi zwiększać realnej siły nabywczej.
Najczęściej po dłuższym okresie wysokiej inflacji lub gdy w obiegu funkcjonują bardzo duże liczby utrudniające rozliczenia. Denominacja porządkuje system cen i zapisów księgowych, ułatwia obrót gotówkowy i zmniejsza ryzyko pomyłek w dokumentach.
Co do zasady denominacja jest technicznym przeliczeniem wartości (ceny, pensje, oszczędności, długi) według jednego przelicznika, więc nie powinna sama "zabierać" wartości. Realną wartość oszczędności zmieniają raczej inflacja i kursy walut.
Szukaj sformułowań: "reforma walutowa", "zmiana nominalnej wartości", "zmiana nominałów", "skreślenie zer", "przeliczenie cen i płac". Jeśli mowa o kursie wobec innych walut, to zwykle nie jest denominacja.
Najczęstszy błąd to utożsamienie każdej reformy pieniądza z "osłabieniem waluty". Uczniowie wybierają "dewaluację", bo kojarzy się z kryzysem, mimo że pytanie mówi o nominale, a nie o kursie. Warto zawsze sprawdzić, co jest zmieniane.
Tak. Aprecjacja i deprecjacja to zmiany kursu waluty na rynku i mogą zachodzić codziennie w zależności od sytuacji gospodarczej, stóp procentowych czy nastrojów inwestorów. Reforma walutowa (np. denominacja) to osobna, formalna decyzja państwa.
info

Statystycznie 64% uczniów zna prawidłową odpowiedź. średnie

Eksperci podkreślają: "Denominacja to reforma walutowa polegająca na zmianie nominalnej wartości pieniądza (zmiana skali nominałów, np. "skreślenie zer"), aby uprościć rozliczenia i wzmocnić zaufanie do waluty."

Źródła:

  • Narodowy Bank Polski – glosariusz/hasło "Denominacja" (opis pojęcia), https://nbp.pl/slownik/ (wyszukiwanie hasła: denominacja) - dostęp 2026-02-28
  • Encyklopedia PWN – hasło "denominacja" (ekonomia), https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/denominacja;3890363.html - dostęp 2026-02-28
  • Encyklopedia PWN – hasło "dewaluacja" (ekonomia), https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/dewaluacja;3894749.html - dostęp 2026-02-28

Materiały:

  • Słowniki i glosariusze pojęć ekonomicznych (NBP, PWN)
  • Podręczniki podstaw ekonomii: pieniądz, inflacja, kurs walutowy
  • Notatki z działu: polityka pieniężna i system walutowy

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego