LOGOWANIE

KWALIFIKACJA TG17 - STYCZE艃 2023 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: TG.17-01-23.01-SG


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY

ZOBACZ ROZWI膭ZANIE ZADANIA


Podziel si臋 arkuszem z innymi i udost臋pnij go na Facebooku:


SKR脫CONA TRE艢膯 ARKUSZA:

Korzystaj膮c z instrukcji technologicznej produkcji cukru bia艂ego, instrukcji oznaczania zawarto艣ci substancji redukuj膮cych w cukrze bia艂ym oraz norm zak艂adowych dla cukru bia艂ego zaplanuj produkcj臋 800 kg cukru bia艂ego i kontrol臋 jego jako艣ci. W tym celu sporz膮d藕:
- wykaz ilo艣ciowy surowc贸w, dodatk贸w i materia艂贸w pomocniczych do produkcji 800 kg cukru bia艂ego, uwzgl臋dniaj膮c 10% strat na opakowania,
- schemat technologiczny produkcji cukru bia艂ego z uwzgl臋dnieniem operacji i parametr贸w technologicznych,
- wykaz maszyn i urz膮dze艅 stosowanych w produkcji cukru bia艂ego z zachowaniem kolejno艣ci wyst臋powania w procesie technologicznym,
- wykaz odczynnik贸w, sprz臋tu i urz膮dze艅 do wykonania bada艅 laboratoryjnych,
- kart臋 oceny jako艣ci wyprodukowanej partii cukru bia艂ego z wymaganiami normy zak艂adowej. Do sporz膮dzenia dokument贸w wykorzystaj tabele, kt贸re znajduj膮 si臋 w arkuszu egzaminacyjnym.
Instrukcja technologiczna produkcji cukru bia艂ego
Dostarczone do cukrowni korzenie burak贸w cukrowych s膮 wst臋pnie oczyszczane w kana艂ach sp艂awnych, a nast臋pnie dok艂adnie myte w p艂uczkach 艂apowych. Po procesie mycia w艂a艣ciwego buraki kraje si臋 na cienkie stru偶ki w krajalnicy tarczowej. Nast臋pnie krajanka wprowadzana jest do dyfuzora, w kt贸rym 艂uguje si臋 z niej cukier za pomoc膮 wody o temperaturze 75-85 °C. Produktami wyj艣ciowymi procesu s膮 wys艂odki (wys艂odzona krajanka) i sok surowy, kt贸ry zawiera 15% cukru. W soku surowym opr贸cz cukru znajduj膮 si臋 r贸wnie偶 inne zwi膮zki chemiczne, tzw. 鈥瀗iecukry", kt贸re zostaj膮 wyekstrahowane w dyfuzorze, zaburzaj膮 one jednak proces krystalizacji i konieczne jest ich usuni臋cie. W tym celu sok surowy poddaje si臋 procesowi defekacji poprzez dodanie mleka wapiennego. W celu zneutralizowania nadmiaru mleka wapiennego sok poddaje si臋 saturacji dwutlenkiem w臋gla, podczas tego procesu wytr膮ca si臋 w臋glan wapnia, kt贸ry na swojej powierzchni adsorbuje 鈥瀗iecukry". Nast臋pnie otrzymany tzw. 鈥瀞ok rzadki" filtruje si臋 w b艂otniarce, otrzymuj膮c osad defekosaturacyjny. Oczyszczony sok rzadki zag臋szcza si臋 wst臋pnie w wyparkach, a uzyskany tzw. 鈥瀞ok g臋sty" kieruje do warnika, w kt贸rym nast臋puje jego dalsze zag臋szczanie w procesie gotowania, a偶 do uzyskania mieszaniny, kryszta艂贸w cukru i syropu mi臋dzykryszta艂owego zwanej cukrzyc膮.
Podg臋szczon膮 i skrystalizowan膮 cukrzyc臋 kieruje si臋 do wir贸wki. W trakcie wirowania nast臋puje oddzielenie p艂ynnej cz臋艣ci cukrzycy od kryszta艂贸w cukru. Po oddzieleniu syropu mi臋dzykryszta艂owego nast臋puje bielenie kryszta艂k贸w cukru. Cukier krystaliczny wybielony poddaje si臋 suszeniu w suszarce talerzowo-kaskadowej w temperaturze 90-110 °C. Nast臋pnie cukier segreguje si臋 na sitach wstrz膮sanych. Wysuszony i posegregowany cukier bia艂y kierowany jest do maszyny pakuj膮cej. 50% produkcji pakuje si臋 w ma艂e, p艂askie torebki o masie netto 8 g, a pozosta艂膮 ilo艣膰 w wielowarstwowe worki o masie 50 kg. Cukier po pakowaniu przechowuje si臋 w temperaturze 15-25 °C i wilgotno艣ci poni偶ej 75% do momentu dystrybucji.
Instrukcja oznaczania zawarto艣ci substancji redukuj膮cych w cukrze bia艂ym
Odwa偶y膰 na wadze laboratoryjnej 20 g ±0,01 g cukru buraczanego bia艂ego i przenie艣膰 ilo艣ciowo do kolby miarowej o pojemno艣ci 100 ml, doda膰 wody destylowanej, dok艂adnie wymiesza膰 i uzupe艂ni膰 do kreski. Nast臋pnie do kolby sto偶kowej o pojemno艣ci 300 ml nale偶y pobra膰 pipet膮 jednomiarow膮 dok艂adnie 50 ml roztworu cukru i doda膰 50 ml wody. Do kolby odmierzy膰 pipet膮 jednomiarow膮 dok艂adnie 10 ml odczynnika Mullera (zasadowy roztw贸r CuSO4 stabilizowany winianem sodowo-potasowym) i ogrzewa膰 pod przykryciem we wrz膮cej 艂a藕ni wodnej przez 10 min ±5 s. Nast臋pnie kolb臋 och艂odzi膰 w strumieniu zimnej wody, unikaj膮c potrz膮sania. Do kolby doda膰 5 ml kwasu octowego o st臋偶eniu 5 mol/dm3 i 20 ml roztworu jodu w jodku potasu. Miesza膰 do momentu rozpuszczenia osadu, nast臋pnie doda膰 2 ml 1% roztworu skrobi. Miareczkowa膰 mianowanym roztworem tiosiarczanu sodu (Na2S2O3) do zaniku barwy niebieskiej.
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawod贸w:



INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI TG17