LOGOWANIE

KWALIFIKACJA T15 - WRZESIEŃ 2014 - ZADANIE PRAKTYCZNE NR 1

KOD ARKUSZA: T.15-01-14.08


POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Podziel się arkuszem z innymi i udostępnij go na Facebooku:


SKRÓCONA TREŚĆ ARKUSZA:

W przedszkolu przygotowano dla 80-ciorga dzieci w wieku 4-6 lat cztery posiłki: I. śniadanie, II. śniadanie, obiad i podwieczorek.
Jadłospis dzienny
Potrawy
kasza manna na mleku, kanapka z masłem, szynką z indyka, sałatą, pomidorem i zieleniną, herbata owocowa z miodem
serek homogenizowany, truskawki
barszcz czerwony z ziemniakami, pierś z kurczaka pieczona z sosem ziołowym, ryż na sypko, surówka z marchwi, selera i jabłek, kompot
placek drożdżowy z owocami, herbata miętowa z cytryną i miodem
Sporządź, na podstawie Normy zużycia produktów na jedną porcję potrawy, zapotrzebowanie na produkty niezbędne do sporządzenia 80 porcji potraw i napojów zaplanowanych w jadłospisie na I. śniadanie, II. śniadanie i podwieczorek. Zapotrzebowanie na produkty wyraź w jednostce miary zakupu towaru. Druk do sporządzenia zapotrzebowania znajdziesz w arkuszu egzaminacyjnym pod nazwą - Zapotrzebowanie na produkty zaplanowane do sporządzenia I. śniadania, II. śniadania i podwieczorku.
Sporządź kalkulację kosztów wyżywienia dzieci w przedszkolu. Koszt I. śniadania, II. śniadania i podwieczorku oblicz na podstawie sporządzonego zapotrzebowania na produkty oraz danych zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym pod nazwą - Wykaz cen produktów. Przy sporządzaniu kalkulacji uwzględnij koszt zaplanowanych 80 obiadów w wysokości 490 zł oraz koszt przypraw przy zastosowaniu 5% ryczałtu. Druk do sporządzenia kalkulacji kosztów znajdziesz w arkuszu egzaminacyjnym pod nazwą - Kalkulacja kosztów wyżywienia dzieci w przedszkolu.
Oblicz wartość energetyczną I. śniadania, II. śniadania i podwieczorku na podstawie danych zawartych w tabeli - Wartość energetyczna wybranych produktów. Druk do obliczenia wartości energetycznej w posiłkach znajdziesz w arkuszu egzaminacyjnym pod nazwą - Wartość energetyczna I. śniadania, II. śniadania i podwieczorku.
Oceń dzienny jadłospis pod względem wartości energetycznej zaplanowanych w jadłospisie dziennym posiłków. Planowany obiad dostarczy 300,43 kcal. Oceny dokonaj na podstawie danych zawartych w tabeli - Normy dotyczące energii dla dzieci (kcal/dobę) wg IŻiŻ oraz informacji, że posiłki w przedszkolu powinny pokrywać 75% dziennego zapotrzebowania na energię. Druk do oceny dziennego jadłospisu pod względem pokrycia dobowej normy na energię znajdziesz w arkuszu egzaminacyjnym pod nazwą - Ocena jadłospisu pod względem wartości energetycznej.
Uwaga:
Dla ułatwienia wykonania obliczeń należy przyjąć, że:
1 ml mleka spożywczego 2% tłuszczu można traktować, jako 1 g mleka spożywczego 2% tłuszczu, 1 ml oleju rzepakowego uniwersalnego można traktować, jako 1 g oleju rzepakowego uniwersalnego.
Posiłek
I. śniadanie
II. śniadanie obiad
podwieczorek
........
........

POBIERZ ARKUSZ PRAKTYCZNY


Arkusz jest przeznaczony dla zawodów:INNE ARKUSZE Z KWALIFIKACJI T15