"Czwórka tytułowa" obejmuje podstawowe strony informacyjne na początku książki. Jej 4. strona bywa nazywana stroną redakcyjną (często kojarzoną także z kolofonem w szerszym znaczeniu) i służy do podania informacji wydawniczych, prawnych oraz źródłowych.
Odpowiedź "nazwę wydawcy, notę copyright, informację o materiałach ikonograficznych" pasuje do funkcji strony redakcyjnej, bo:
- nazwa wydawcy identyfikuje podmiot odpowiedzialny za wydanie i dystrybucję,
- nota copyright porządkuje kwestie praw do tekstu i opracowania,
- informacje o materiałach ikonograficznych wskazują źródła ilustracji/zdjęć lub prawa do ich wykorzystania, co jest typowe dla metryczki wydawniczej.
Pozostałe zestawy są mniej trafne, ponieważ zawierają elementy, które zwykle należą do innych miejsc w książce albo nie tworzą typowego pakietu dla strony redakcyjnej:
- "zastrzeżenie praw autorskich, informację o serii książkowej, tytuł dzieła" łączy część prawną z elementami strony tytułowej (tytuł) i identyfikacją serii, co nie jest charakterystycznym trójzestawem dla strony redakcyjnej.
- "nazwiska tłumaczy, znak serii publikacji, opis bibliograficzny CIP" odwołuje się do informacji bibliograficznych; skrót CIP dotyczy opisu katalogowego, który nie w każdym ujęciu jest traktowany jako standardowa zawartość strony redakcyjnej w zadaniach egzaminacyjnych i łatwo pomylić go z metryczką.
- "informację o podstawie przekładu, nazwiska współtwórców dzieła, podtytuł dzieła" miesza dane o przekładzie i współtwórcach z elementem tytułowym (podtytuł), który zwykle eksponuje się na stronie tytułowej, a nie jako kluczowy składnik strony redakcyjnej.
Wskazówka do nauki: zapamiętaj, że strona redakcyjna = dane wydawnicze + prawa + źródła. Jeśli w odpowiedzi pojawiają się elementy typowo "reklamowe/tytułowe" (tytuł, podtytuł, znak serii jako identyfikacja graficzna), rośnie ryzyko, że to nie jest właściwy zestaw dla strony redakcyjnej.