W recepcji hotelowej stosuje się różne druki, a ich nazwy wynikają głównie z praktyki branżowej. Druk message (formularz wiadomości) jest przeznaczony do przekazywania informacji gościowi przebywającemu w hotelu, zwłaszcza gdy gość jest chwilowo nieobecny (np. ktoś dzwoni, zostawia prośbę o kontakt, informację o wizycie).
Taki formularz zwykle zawiera elementy ułatwiające poprawne przekazanie komunikatu: datę i godzinę, dane gościa, treść wiadomości, dane nadawcy oraz podpis osoby przyjmującej. Dzięki temu wiadomość jest jednoznaczna i może zostać przekazana na zmianie lub bezpośrednio gościowi.
Dlaczego pozostałe odpowiedzi są nieprawidłowe?
- Karta pobytu – ma charakter ewidencyjny/statystyczny i nie służy do bieżącego przekazywania wiadomości.
- Karta rejestracyjna – jest związana z procesem zameldowania/rejestracji gościa (dane osobowe, pobyt), a nie z notowaniem telefonów czy próśb.
- Blankiet pocztowy – dotyczy usług pocztowych (nadanie/obsługa przesyłek), więc nie jest standardowym narzędziem recepcji do zostawiania informacji dla gościa.
W praktyce druk papierowy bywa dziś uzupełniany komunikacją elektroniczną (np. SMS, e-mail), ale jako forma dokumentowania i przekazywania wiadomości nadal jest spotykany i stanowi typowy element wyposażenia recepcji.