KWALIFIKACJA HGT6 - STYCZEŃ 2014

PYTANIE NR 38.
Który dokument służy do rozliczenia finansowego usług hotelarskich, zamówionych przez firmę?
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Faktura jest standardowym dokumentem sprzedaży wykorzystywanym do rozliczeń z nabywcą będącym firmą. Paragon fiskalny potwierdza sprzedaż na kasie, KP jest wewnętrznym dowodem wpłaty gotówki, a proforma ma charakter informacyjny i nie zastępuje faktury rozliczeniowej.

Pełne wyjaśnienie:

W rozliczeniach usług hotelarskich zamawianych przez firmę kluczowy jest dokument, który potwierdza sprzedaż usługi na rzecz wskazanego nabywcy (dane firmy) i stanowi podstawę rozliczenia kosztu po stronie klienta biznesowego. Taką funkcję pełni faktura – zawiera dane sprzedawcy i nabywcy, opis usługi oraz wartości potrzebne do rozliczeń.

Odpowiedź "Paragon fiskalny" bywa kojarzona z recepcją, bo często jest wydawany przy płatności, ale paragon zasadniczo potwierdza sprzedaż zarejestrowaną na kasie fiskalnej i nie zawsze spełnia potrzeby rozliczeń firmowych w takim samym zakresie jak faktura (np. gdy potrzebne są dane nabywcy firmy w dokumencie sprzedaży).

"Dowód wpłaty KP" (kasa przyjmie) to dokument kasowy używany w obiegu wewnętrznym do potwierdzenia przyjęcia gotówki do kasy. Nie jest to dokument sprzedaży usługi hotelarskiej – nie zastępuje faktury i nie pełni roli właściwego dokumentu rozliczeniowego dla nabywcy.

"Faktura proforma" służy najczęściej jako oferta/wezwanie do zapłaty lub informacja o planowanej sprzedaży. Mimo że wygląda podobnie do faktury, jej rola jest pomocnicza i co do zasady nie jest traktowana jak finalny dokument rozliczeniowy potwierdzający sprzedaż. W praktyce recepcji proforma może poprzedzać zapłatę (np. przy przedpłacie), natomiast do rozliczenia po wykonaniu usługi właściwym dokumentem pozostaje faktura.

Wskazówka egzaminacyjna: jeśli w treści pojawia się "zamówione przez firmę" i "rozliczenie finansowe", najczęściej chodzi o dokument sprzedaży dla podmiotu gospodarczego, czyli fakturę, a nie dokument kasowy (KP) ani informacyjną proformę.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Faktura to dokument sprzedaży wystawiany przez hotel za wykonaną usługę (np. nocleg). Służy do formalnego rozliczenia transakcji, szczególnie gdy nabywcą jest firma i potrzebuje dokumentu na dane podmiotu do rozliczenia kosztów.
Firma rozlicza wydatek na podstawie dokumentu sprzedaży z danymi nabywcy. Paragon jest potwierdzeniem z kasy fiskalnej i często nie zawiera danych firmy w sposób wymagany do wewnętrznych rozliczeń, dlatego w praktyce żąda się wystawienia faktury.
Paragon fiskalny to wydruk z kasy fiskalnej potwierdzający sprzedaż i zapłatę. W hotelu wydaje się go najczęściej przy płatności na recepcji (gotówką lub kartą). Nie jest to jednak zawsze docelowy dokument dla klienta firmowego.
KP (kasa przyjmie) to dowód wpłaty gotówkowej, stosowany w obiegu kasowym hotelu. Potwierdza, że kasa przyjęła określoną kwotę. Nie jest dokumentem sprzedaży usługi i nie zastępuje faktury w rozliczeniu z firmą.
Faktura proforma to dokument informacyjny, często używany przed płatnością (np. do przedpłaty lub rezerwacji). Wygląda jak faktura, ale w praktyce ma charakter ofertowy/rozliczeniowy "wstępny". Do finalnego rozliczenia wykonanej usługi wystawia się fakturę właściwą.
Najczęściej po zakończeniu pobytu i ustaleniu pełnego zakresu usług (noclegi, śniadania, parking). Jeśli rezerwacja była firmowa lub gość prosi o dokument na dane firmy, recepcja przygotowuje fakturę jako podstawę rozliczenia kosztów delegacji.
W praktyce recepcja potrzebuje co najmniej danych identyfikujących nabywcę (nazwa firmy, adres). Często wymagany jest także numer identyfikacji podatkowej. Brak kompletu danych może opóźnić wystawienie faktury lub wymagać korekty w dokumentach.
Najczęstszy błąd to wybór paragonu "bo jest zawsze przy płatności", bez analizy, że pytanie dotyczy rozliczenia dla firmy. Drugi błąd to traktowanie proformy jak dokumentu końcowego. Warto zapamiętać: proforma = przed, faktura = rozliczenie sprzedaży.
Dokument sprzedaży opisuje usługę i nabywcę (np. faktura). Dokument kasowy potwierdza operację przyjęcia/wydania gotówki w kasie (np. KP). W recepcji oba mogą wystąpić, ale pełnią różne funkcje i nie są zamienne w rozliczeniach.
Ucz się funkcji dokumentów: faktura (sprzedaż dla nabywcy), paragon (wydruk z kasy), KP (wpłata do kasy), proforma (informacja/wezwanie). Rób krótkie notatki "kiedy użyć" i ćwicz na scenariuszach: klient indywidualny vs klient firmowy.
info

To pytanie poprawnie rozwiązuje 58% zdających egzamin. średnie

Eksperci podkreślają: "Faktura jest standardowym dokumentem sprzedaży wykorzystywanym do rozliczeń z nabywcą będącym firmą."

Źródła:

  • podatki.gov.pl – sekcja "Faktury" (informacje MF/KAS o fakturach) https://www.podatki.gov.pl/vat/faktury/ - dostęp 2026-03-01
  • biznes.gov.pl – poradnik "Faktura – co powinna zawierać i kiedy ją wystawić" https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00115 - dostęp 2026-03-01
  • podatki.gov.pl – informacje o kasach fiskalnych i paragonach (materiały KAS/MF) https://www.podatki.gov.pl/vat/kasy-fiskalne/ - dostęp 2026-03-01

Materiały:

  • Instrukcja obiegu dokumentów w recepcji hotelu (procedury wewnętrzne)
  • Materiały szkolne z podstaw rachunkowości/rozliczeń w hotelarstwie
  • Poradniki administracji skarbowej dotyczące faktur i paragonów (źródła rządowe)

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego