Pytanie dotyczy rozpoznania elementów interfejsu (paneli) w programach do obróbki grafiki rastrowej, używanych także w pracy fotografa podczas retuszu i przygotowania plików do publikacji.
Odpowiedź "Mikser." jest właściwa, ponieważ w typowym nazewnictwie paneli spotykanym w popularnych edytorach rastrowych (np. rodzina programów z panelami warstw, kanałów, ścieżek, próbek) nie występuje panel o nazwie "Mikser". Słowo "mikser" bywa natomiast kojarzone z funkcją mieszania kanałów lub kolorów (np. jako dopasowanie/operacja), czyli czymś, czego zwykle szuka się w menu dopasowań, filtrów lub ustawień, a nie jako osobnego panelu.
Dlaczego pozostałe odpowiedzi są błędne?
- "Ścieżki." – ścieżki są powszechnym pojęciem w grafice (krzywe Béziera, obrysy, zaznaczenia zapisane jako ścieżki) i często mają własny panel/zakładkę, bo służą do precyzyjnej pracy nad kształtem, maskowaniem i zaznaczeniami.
- "Próbki." – próbki kolorów (paleta próbek) to standardowy panel wspierający szybki wybór i zarządzanie kolorami, przydatny m.in. w przygotowaniu materiałów do publikacji lub identyfikacji wizualnej.
- "Kanały." – kanały (RGB/CMYK, alfa, maski) to kluczowy obszar pracy w edycji rastrowej. Panel kanałów jest używany m.in. do masek, selekcji na podstawie składowych obrazu i kontroli informacji o przezroczystości.
Wskazówka egzaminacyjna: jeśli nazwa brzmi jak operacja (mieszanie, dopasowanie, filtr), często nie jest panelem, tylko narzędziem lub funkcją. Panele zwykle grupują zasoby i dane robocze (np. warstwy, kanały, próbki, historia).