KWALIFIKACJA AUD2 - CZERWIEC 2014

PYTANIE NR 21.
Przy ustalaniu warunków ekspozycji podczas wykonywania zdjęć użytkowych małego przedmiotu na bardzo kontrastującym tle, należy zastosować pomiar światła
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Przy kontrastowym tle pomiar uśredniający może zaniżyć lub zawyżyć ekspozycję, bo tło silnie wpływa na wynik.
Dlatego warunki ekspozycji ustala się przez pomiar światła odbitego wykonany selektywnie na samym fotografowanym przedmiocie (tuż przy nim), aby naświetlić obiekt poprawnie niezależnie od tła.

Pełne wyjaśnienie:

W fotografii użytkowej małego przedmiotu na bardzo kontrastowym tle kluczowe jest to, aby ekspozycja była dobrana do obiektu, a nie do tła. Jeśli tło jest bardzo jasne (np. białe) lub bardzo ciemne (np. czarne), to pomiar obejmujący duży obszar kadru może "przeciągnąć" wynik w stronę uśrednienia i spowodować niedoświetlenie albo prześwietlenie samego przedmiotu.

Odpowiedź "odbitego tuż przy fotografowanym obiekcie" jest właściwa, ponieważ oznacza wykonanie pomiaru światła odbitego z obszaru, który reprezentuje jasność/tonalność fotografowanego przedmiotu. W praktyce odpowiada to selektywnemu (np. punktowemu) pomiarowi na obiekcie lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie, tak aby tło nie dominowało w ocenie ekspozycji.

Dlaczego pozostałe propozycje są niepoprawne w tym kontekście:

  • "padającego przy fotografowanym obiekcie" – pomiar padający bywa bardzo użyteczny w studiu, ale w tym pytaniu nacisk położono na dobór ekspozycji w sytuacji, gdy tło silnie kontrastuje i może wprowadzać błąd w typowym pomiarze z aparatu. Wybór padającego nie odpowiada wprost idei "zmierzenia tego, co widzi aparat" na obiekcie.
  • "padającego tuż przy lampach studyjnych" – pomiar przy lampach nie opisuje warunków w miejscu fotografowanego przedmiotu; nie uwzględnia odległości, modyfikatorów i rozkładu światła na planie. To typowy błąd polegający na mierzeniu "źródła" zamiast "sceny".
  • "odbitego przed obiektywem aparatu fotograficznego" – pomiar odbity wykonywany z punktu widzenia aparatu, ale bez ograniczenia obszaru, może brać pod uwagę przede wszystkim tło (które zajmuje dużą część kadru), przez co wynik będzie mylący przy bardzo dużym kontraście.

Wskazówka egzaminacyjna: gdy w treści pojawia się bardzo kontrastowe tło i mały obiekt, szukaj odpowiedzi, która ogranicza wpływ tła poprzez pomiar na obiekcie (selektywny obszar pomiaru), a nie pomiar uśredniający całej sceny.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Pomiar światła odbitego to pomiar wykonywany przez aparat na podstawie światła odbitego od fotografowanej sceny, które wpada przez obiektyw. Wynik zależy od jasności obiektów w kadrze, dlatego przy bardzo jasnym lub ciemnym tle może wymagać selektywnego pomiaru na obiekcie.
Pomiar światła padającego mierzy ilość światła docierającego do obiektu (niezależnie od jego koloru). Stosuje się go często w studiu z użyciem światłomierza, gdy zależy Ci na powtarzalnych ustawieniach i chcesz uniezależnić ekspozycję od tła oraz refleksów.
Aparat zwykle zakłada pewne "uśrednienie" jasności sceny. Gdy tło jest skrajnie jasne lub ciemne i zajmuje dużą część kadru, algorytm pomiaru może dążyć do uśrednienia, przez co mały przedmiot wyjdzie zbyt ciemny albo zbyt jasny. Rozwiązaniem jest pomiar na obiekcie.
Najpewniejsze jest zmierzenie światła na samym przedmiocie: pomiarem odbitym z ograniczonego obszaru (np. punktowym) lub kontrolą ekspozycji w trybie manualnym. Białe tło często "ściąga" pomiar w stronę niedoświetlenia obiektu, więc unikaj pomiaru z całego kadru.
Najczęściej pomaga pomiar punktowy lub centralnie ważony, bo pozwala skupić odczyt na obiekcie zamiast na tle. Dodatkowo warto wspierać się histogramem i kontrolą prześwietleń. W studiu przydaje się też światłomierz do pomiaru padającego.
Nie zawsze. Jeśli obiekt wypełnia większość kadru i tło nie dominuje, pomiar odbity z aparatu może być wystarczający. Problem pojawia się wtedy, gdy kadr zawiera duże połacie bardzo jasnego lub bardzo ciemnego tła – wtedy wynik pomiaru może bardziej opisywać tło niż właściwy obiekt.
W takiej scenie czarne tło często powoduje, że aparat "chce" je rozjaśnić, co może prześwietlić jasny obiekt. Dlatego mierz światło na obiekcie (pomiar odbity selektywny) i kontroluj histogram. Dążysz do poprawnego naświetlenia obiektu, a nie do "szarości" tła.
Częsty błąd to mierzenie w złym miejscu: np. przy lampie zamiast w miejscu obiektu. Inny błąd to zaufanie pomiarowi z całego kadru mimo skrajnego tła. Pomyłki powoduje też brak rozróżnienia: pomiar padający opisuje oświetlenie, a odbity zależy od jasności fotografowanych powierzchni.
Użyj podglądu histogramu oraz ostrzeżeń o prześwietleniach. Jeśli to możliwe, wykonaj serię kontrolną i oceniaj szczegóły w jasnych oraz ciemnych partiach obiektu. Przy bardzo kontrastowym tle ustaw ekspozycję na podstawie pomiaru na obiekcie, a dopiero potem koryguj tło oświetleniem.
Ćwicz na prostych scenach: biały obiekt na czarnym tle i odwrotnie. Porównuj wyniki dla pomiaru punktowego, centralnie ważonego i matrycowego oraz dla pomiaru padającego (światłomierzem). Zapisuj ustawienia i analizuj histogram – to najszybciej utrwala zależność tła, obiektu i metody pomiaru.
info

To pytanie poprawnie rozwiązuje 41% zdających egzamin. trudne

Materiały:

  • Podręczniki i skrypty szkolne z fotometrii oraz ekspozycji w fotografii
  • Instrukcje aparatów (sekcja: tryby pomiaru światła i pomiar punktowy/centralnie ważony)
  • Materiały edukacyjne producentów lamp i mierników (światłomierzy) o pomiarze padającym i odbitym

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego