Poprawna odpowiedź to topinambur (słonecznik bulwiasty). W praktyce egzaminacyjnej rozpoznaje się go głównie po cechach nadziemnych widocznych na fotografii: pokroju rośliny oraz charakterystycznym kwiatostanie typowym dla rodziny astrowatych (często przypominającym mały słonecznik). Dodatkową wskazówką w nauce rozpoznawania jest skojarzenie nazwy: topinambur jest spokrewniony ze słonecznikiem, a nie z roślinami motylkowymi.
Odpowiedź nostrzyk jest błędna, ponieważ nostrzyk należy do roślin motylkowych. Motylkowe mają kwiaty zbudowane inaczej niż astrowate (nie tworzą "koszyczka" jak słoneczniki) i często mają zupełnie inny wygląd całych kwiatostanów. W zadaniach ze zdjęciem te różnice są zwykle kluczowe.
Odpowiedź esparceta także jest błędna. Esparceta (również motylkowa) tworzy typowe dla tej grupy kwiaty i kwiatostany, a jej ulistnienie różni się od roślin o "słonecznikowym" wyglądzie. Uczniowie często mylą rośliny paszowe między sobą, bo kojarzą je z podobnym zastosowaniem, ale na zdjęciach trzeba kierować się budową organów.
Odpowiedź łubin jest błędna, bo łubin jest motylkowy i ma charakterystyczne kwiatostany oraz liście (zwykle łatwe do odróżnienia od astrowatych). Typową pułapką jest wybór łubinu "bo jest popularny w paszach", zamiast analizy tego, czy na fotografii widać cechy tej rośliny.
Wskazówka do nauki: na egzaminach ze zdjęciem najpierw rozstrzygnij, do jakiej rodziny należy roślina (np. astrowate vs motylkowe). Dopiero potem wybieraj gatunek. To ogranicza pomyłki wynikające z podobnego przeznaczenia roślin w żywieniu zwierząt.