KWALIFIKACJA EKA4 - CZERWIEC 2019

PYTANIE NR 5.
Spółkami osobowymi prawa handlowego są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa oraz spółka
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
W Kodeksie spółek handlowych do spółek osobowych zalicza się cztery typy: jawną, partnerską, komandytową i komandytowo-akcyjną. Dlatego poprawnym uzupełnieniem wyliczenia jest "komandytowo-akcyjna". Pozostałe propozycje to spółki kapitałowe lub spółka z kodeksu cywilnego.

Pełne wyjaśnienie:

Polskie prawo rozróżnia m.in. spółki osobowe i spółki kapitałowe. W kontekście pytania kluczowe jest to, że katalog spółek osobowych jest wprost określony w Kodeksie spółek handlowych (art. 4 § 1) i obejmuje dokładnie cztery formy.

Do spółek osobowych prawa handlowego należą:

  • spółka jawna,
  • spółka partnerska,
  • spółka komandytowa,
  • spółka komandytowo-akcyjna.

Skoro w treści podano już trzy pierwsze elementy, brakującym uzupełnieniem jest "komandytowo-akcyjna". To właśnie zamyka pełny katalog spółek osobowych wynikający z KSH.

Dlaczego pozostałe odpowiedzi są błędne?

  • "z ograniczoną odpowiedzialnością" oznacza spółkę z o.o., która jest spółką kapitałową, a nie osobową.
  • "akcyjna" (S.A.) również należy do spółek kapitałowych, mimo że jej nazwa może myląco kojarzyć się z "komandytowo-akcyjną".
  • "cywilna" to spółka uregulowana w kodeksie cywilnym, więc nie jest spółką prawa handlowego w rozumieniu KSH.

Wskazówka egzaminacyjna: jeśli pytanie dotyczy spółek osobowych, warto odtworzyć pełne wyliczenie czterech typów. Częsty błąd polega na ograniczaniu się do najczęściej spotykanych w praktyce (jawna, komandytowa) i pomijaniu partnerskiej oraz komandytowo-akcyjnej.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
To spółki wymienione w Kodeksie spółek handlowych jako spółki osobowe. Należą do nich: spółka jawna, partnerska, komandytowa oraz komandytowo-akcyjna. W zadaniach egzaminacyjnych zwykle chodzi o rozpoznanie tego pełnego katalogu.
KSH wskazuje zamkniętą listę spółek osobowych: jawną, partnerską, komandytową i komandytowo-akcyjną. Jeśli w pytaniu pojawia się wyliczenie "jawna, partnerska, komandytowa oraz…", brakującą pozycją jest właśnie komandytowo-akcyjna.
Spółka z o.o. należy do spółek kapitałowych, czyli innej kategorii niż spółki osobowe. W testach to klasyczny "dystraktor": nazwa zawiera słowo "spółka", ale konstrukcyjnie i klasyfikacyjnie nie należy do spółek osobowych z katalogu KSH.
Spółka akcyjna jest spółką kapitałową, a spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową w rozumieniu KSH. Nazwy są podobne, więc łatwo o pomyłkę. Na egzaminie warto pamiętać, że tylko forma "komandytowo-akcyjna" wchodzi do katalogu spółek osobowych.
Nie. Spółka cywilna jest instytucją prawa cywilnego i nie jest spółką prawa handlowego w rozumieniu KSH. W zadaniach dotyczących spółek handlowych spółka cywilna często pojawia się jako odpowiedź błędna, sprawdzająca rozróżnienie reżimów prawnych.
Pomaga zapamiętanie kompletnej "czwórki" z KSH: jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna. W praktyce uczniowie często pamiętają tylko dwie (jawna i komandytowa), więc warto świadomie dopisać do listy partnerską i komandytowo-akcyjną.
To szybki sposób sprawdzenia, czy zdający zna pełny katalog form prawnych. Uzupełnianie listy wymaga pamięci i rozumienia podziału na spółki osobowe i kapitałowe. Kluczowe jest, by nie wybierać nawykowo "najbardziej znanych" spółek.
Najczęstsze pomyłki to: zaliczenie spółki z o.o. lub akcyjnej do osobowych (bo "to też spółka") oraz pominięcie spółki partnerskiej i komandytowo-akcyjnej. Drugi typ błędu to wrzucanie spółki cywilnej do spółek handlowych.
Spółka partnerska bywa wybierana przez osoby wykonujące wolne zawody (np. w ramach wspólnego prowadzenia działalności). W kontekście egzaminu ważne jest przede wszystkim to, że partnerska jest jedną z czterech spółek osobowych wskazanych w KSH.
Ucz się katalogów "na komplet": wypisz spółki osobowe i kapitałowe osobno i ćwicz rozpoznawanie nazw. Rób testy, w których pojawiają się mylące pary (np. "akcyjna" vs "komandytowo-akcyjna"). Pomaga też tworzenie własnych fiszek.
info

Około 60% zdających odpowiada poprawnie na to pytanie. średnie

Specjaliści zwracają uwagę: "W Kodeksie spółek handlowych do spółek osobowych zalicza się cztery typy: jawną, partnerską, komandytową i komandytowo-akcyjną."

Materiały:

  • Tekst Kodeksu spółek handlowych (dział definicyjny i przepisy ogólne)
  • Podręczniki do podstaw przedsiębiorczości/prawa gospodarczego dla technika ekonomisty
  • Zestawienia porównawcze spółek osobowych i kapitałowych (tabele: cechy, odpowiedzialność, przykłady)

Aktualizacja pytania: 03.04.2026



Aktualizacja pytania: 03.04.2026
📡 Brak połączenia internetowego