W serwisie hotelowym kluczowe jest dobranie sprzętu do funkcji i sytuacji. Pytanie dotyczy dostarczenia śniadania kontynentalnego do pokoju dla jednego gościa, czyli typowej usługi room service w prostej wersji. Najwłaściwszym rozwiązaniem jest taca, bo umożliwia bezpieczny transport kilku elementów zestawu jednocześnie (naczynia, sztućce, dodatki, serwetki) oraz ich podanie w uporządkowany sposób.
Odpowiedź "taca." jest poprawna, ponieważ taca jest standardowym narzędziem do przenoszenia i podawania zamówień w obrębie obiektu (korytarz–winda–pokój). W praktyce pracownik może użyć tacy kelnerskiej/śniadaniowej, często z matą antypoślizgową lub przykryciem (kloszem), aby ograniczyć ryzyko rozlania i utrzymać estetykę serwisu.
Pozostałe propozycje są błędne, bo nie spełniają podstawowego celu transportowego:
- "talerza." – talerz służy do podania konkretnej potrawy, ale nie zastępuje nośnika do przeniesienia całego zestawu. Przenoszenie śniadania "na talerzu" byłoby niepraktyczne i niezgodne z zasadami serwisu.
- "półmiska." – półmisek jest przeznaczony do serwowania większych porcji lub potraw do dzielenia (na stół), a nie do kompleksowego przenoszenia zastawy i dodatków dla jednej osoby.
- "gerydonu." – gerydon (stolik/wózek pomocniczy do serwisu) wykorzystuje się głównie przy obsłudze w sali konsumenckiej, np. do serwisu przy stoliku, czynności porcjowania czy wykańczania potraw. Do dostarczenia jednego śniadania do pokoju jest to rozwiązanie nieadekwatne (zbyt "ciężkie" organizacyjnie i sprzętowo).
Wskazówka egzaminacyjna: w pytaniach o "dostarczenie" lub "transport" najpierw szukaj sprzętu-nośnika (taca, wózek), a dopiero potem naczyń (talerz, półmisek), które są elementami zestawu, a nie narzędziem do jego przeniesienia.