KWALIFIKACJA AUD8 + AUD9 - CZERWIEC 2016

PYTANIE NR 36.
W celu wykonania kopii materiału muzycznego na płycie 3,5 cala o zapisie magnetooptycznym należy zastosować nośnik oznaczony jako
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Oznaczenie MD odnosi się do nośnika przeznaczonego do zapisu/wykonywania kopii w tym formacie.
Pozostałe skróty (CD, DVD, BR) dotyczą nośników optycznych o innych standardach zapisu, więc nie spełniają warunku użycia nośnika oznaczonego jak w treści pytania.

Pełne wyjaśnienie:

W pytaniu sprawdzana jest umiejętność rozpoznania oznaczeń nośników i dobrania właściwego medium do wykonania kopii materiału. Poprawna odpowiedź to MD, czyli oznaczenie konkretnego typu nośnika, które należy rozpoznać na podstawie skrótu.

Dlaczego pozostałe odpowiedzi są błędne?

  • CD – to płyta optyczna (Compact Disc). Sam skrót wskazuje na inny standard fizycznego nośnika i zapisu niż wymagany w pytaniu.
  • DVD – również nośnik optyczny, nowszy od CD, ale nadal jest to inna technologia i inne oznaczenie niż wymagane.
  • BR – skrót kojarzony z Blu‑ray, czyli kolejnym standardem płyty optycznej. Nie odpowiada warunkowi nośnika wskazanego w pytaniu.

Na egzaminie warto pamiętać, że zadania z nośników często badają nie tylko ogólną wiedzę o "płytach", ale przede wszystkim umiejętność jednoznacznego dopasowania skrótu do standardu. Najlepsza strategia to odróżniać grupy technologii (optyczne: CD/DVD/BR) od innych formatów oraz kojarzyć skróty z typowymi zastosowaniami w archiwizacji i przenoszeniu materiału.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
MD to skrót używany do oznaczania konkretnego formatu nośnika. W zadaniach egzaminacyjnych kluczowe jest rozpoznanie skrótu i odróżnienie go od oznaczeń płyt optycznych (CD, DVD, BR), które dotyczą innych standardów zapisu.
Najprościej: CD, DVD i BR to nośniki optyczne (laserowy odczyt/zapis). Nośniki magnetooptyczne rozpoznaje się po odrębnych oznaczeniach formatów oraz po tym, że nie są klasycznymi "płytami DVD/BR". Zwracaj uwagę na słowo "magnetooptyczny".
CD jest standardem płyty optycznej, a nie magnetooptycznej. Nawet jeśli na CD da się nagrać dane lub audio, to w pytaniu wymagany jest konkretny typ nośnika opisany oznaczeniem formatu, więc wybór CD jest błędnym dopasowaniem technologii.
Nie. DVD i BR (Blu‑ray) to różne standardy nośników optycznych: różnią się technologią zapisu/odczytu i parametrami. W testach zwykle traktuje się je jako osobne kategorie, więc nie można ich używać zamiennie, jeśli pytanie wymaga konkretnego oznaczenia.
Najczęściej myli się skróty przez przyzwyczajenie do popularnych nośników (CD/DVD), ignoruje się słowo kluczowe w treści (np. "magnetooptyczny") albo wybiera się odpowiedź "najbardziej znaną". Pomaga metoda: najpierw kategoria technologii, potem dopasowanie skrótu.
Skuteczna jest fiszkowa lista skrótów (CD, DVD, BR, MD itd.) z krótkim opisem: typ nośnika, zastosowanie, cecha odróżniająca. Dodatkowo warto robić mini‑testy: "jaka technologia?" oraz "czy to nośnik optyczny czy inny?".
Gdy przenosisz sesje DAW, robisz kopie bezpieczeństwa, oddajesz materiał klientowi lub migrujesz archiwum studia. Dobór nośnika wpływa na kompatybilność (czy da się odczytać), trwałość oraz ryzyko utraty danych, więc jest elementem praktycznej organizacji pracy.
W testach zwykle decydujące jest oznaczenie formatu (skrót), bo ono wskazuje standard. Rozmiar bywa dodatkową informacją naprowadzającą, ale nie zastąpi znajomości skrótów. Najpierw dopasuj technologię i format, potem sprawdź zgodność opisu.
Bo w archiwach studiów i instytucji można spotkać starsze formaty, a egzamin bywa przekrojowy. Umiejętność rozpoznania nośnika pomaga w migracji danych i w ocenie ryzyk archiwizacyjnych. W praktyce często kończy się to zgraniem materiału do nowszych formatów.
Najpierw wypisz w głowie grupy: optyczne (CD/DVD/BR) vs inne. Potem dopasuj do słowa kluczowego w treści (np. "magnetooptyczny"). Na końcu odrzuć odpowiedzi z innej grupy technologii. To redukuje zgadywanie i porządkuje tok rozumowania.
info

Statystycznie 41% uczniów zna prawidłową odpowiedź. trudne

Źródła:

  • Wikipedia: Magneto-optical drive – https://en.wikipedia.org/wiki/Magneto-optical_drive (dostęp 2026-02-24)
  • Wikipedia: MiniDisc – https://en.wikipedia.org/wiki/MiniDisc (dostęp 2026-02-24)
  • Wikipedia: Optical disc – https://en.wikipedia.org/wiki/Optical_disc (dostęp 2026-02-24)

Materiały:

  • Podręczniki i skrypty do kwalifikacji z zakresu technik realizacji nagrań (działy: archiwizacja, nośniki, formaty)
  • Dokumentacje urządzeń/napędów i instrukcje obsługi dotyczące obsługiwanych nośników
  • Encyklopedie i opracowania o historycznych formatach zapisu audio i danych (hasła: MiniDisc, magneto-optyczne dyski)

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego