KWALIFIKACJA INF9 - CZERWIEC 2018

PYTANIE NR 9.
W sieci telekomunikacyjnej urządzenie o symbolu przedstawionym na rysunku montuje się
Ilustracja przedstawia symbol graficzny, który jest prawdopodobnie związany z dziedziną telekomunikacji.
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Symbol na rysunku odpowiada układowi hybrydowemu (tzw. widełkom), który służy do konwersji między transmisją 2‑przewodową i 4‑przewodową (system 1‑tor/2‑tor). Dlatego montuje się go w punkcie przejścia między tymi systemami, a nie jako terminator, element ISDN ani uziemienie.

Pełne wyjaśnienie:

W telekomunikacji spotyka się dwa typowe sposoby prowadzenia toru: rozwiązanie 2‑przewodowe, gdzie ta sama para przewodów przenosi sygnał w obu kierunkach, oraz rozwiązanie 4‑przewodowe, gdzie osobne pary są przeznaczone dla nadawania i odbioru. W praktyce często trzeba połączyć ze sobą te dwa światy (np. odcinek abonencki z odcinkiem magistralnym), co wymaga rozdzielenia i zsumowania sygnałów.

Do tego służy układ hybrydowy (widełki). Jego zadaniem jest separacja toru nadawczego i odbiorczego oraz dopasowanie warunków transmisji tak, aby możliwa była konwersja między systemem 1‑torowym i 2‑torowym. Z tego powodu urządzenie montuje się właśnie w miejscu przejścia 1‑tor/2‑tor.

Odpowiedź "na końcu magistrali jako terminator" jest nieprawidłowa, bo terminator jest elementem dopasowującym linię na jej końcu (zwykle dla eliminacji odbić) i nie realizuje funkcji konwersji 2W/4W ani rozdziału kierunków. Odpowiedź "w środku magistrali pasywnej ISDN" także nie pasuje: magistrala pasywna ISDN ma własne, specyficzne elementy i zasady zakończeń, a symbol z zadania odnosi się do funkcji hybrydowej, typowej dla przejścia 2‑przewodowego/4‑przewodowego. Odpowiedź "w miejscu dołączenia uziemienia" jest błędna, ponieważ uziemienie ma inne, charakterystyczne oznaczenia graficzne, a jego rola (ochrona i wyrównanie potencjałów) nie jest tożsama z konwersją torów transmisyjnych.

Wskazówka egzaminacyjna: jeśli w odpowiedziach pojawia się "przejście 1‑tor/2‑tor" oraz pozostałe opcje opisują terminację, ISDN lub uziemienie, kluczowe jest rozpoznanie funkcji symbolu jako konwertera/separatora kierunków, a nie elementu ochronnego czy zakończenia magistrali.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Układ hybrydowy to element toru, który umożliwia współpracę transmisji 2‑przewodowej i 4‑przewodowej. W praktyce rozdziela sygnały nadawania i odbioru oraz pomaga dopasować warunki pracy linii, aby możliwe było przejście między różnymi systemami prowadzenia toru.
W tym zadaniu symbol opisano jako pionową linię z trzema odgałęzieniami (dwa w jedną stronę, jedno w drugą), zwykle w ramce urządzenia. Taki układ graficznie sugeruje "rozdzielenie/połączenie" torów, czyli funkcję konwersji i separacji kierunków transmisji.
Bo właśnie tam zachodzi potrzeba konwersji: odcinek 2‑przewodowy musi zostać rozdzielony na oddzielne tory nadawcze i odbiorcze (lub odwrotnie). Układ hybrydowy realizuje separację kierunków i dopasowanie, więc logicznie znajduje się na styku tych dwóch systemów.
Terminator służy do dopasowania linii na jej końcu, aby ograniczyć odbicia sygnału; zwykle nie zmienia liczby przewodów ani nie rozdziela kierunków transmisji. Układ hybrydowy służy do konwersji 2W/4W i separacji nadawania/odbioru, więc jego funkcja i miejsce montażu są inne.
To częsta pomyłka, gdy ktoś szuka "odgałęzienia do masy". Uziemienie ma jednak własny, charakterystyczny znak (zwykle linie poziome o różnej długości lub trójkątny motyw), a nie układ odgałęzień sugerujący łączenie i rozdział torów transmisyjnych.
Najczęściej na styku pętli abonenckiej z urządzeniami sieciowymi (np. w punktach dostępowych, centralach, urządzeniach transmisyjnych). Lokalny odcinek do abonenta bywa 2‑przewodowy, a dalsza część sieci może pracować w układzie rozdzielonym na osobne tory dla nadawania i odbioru.
Najczęstsze to zgadywanie po pojedynczym słowie w odpowiedziach (np. "magistrala", "uziemienie"), mylenie funkcji terminacji z funkcją konwersji 2W/4W oraz przenoszenie skojarzeń z innych technologii (np. ISDN) bez analizy, co dany symbol ma robić w torze.
Warto umieć wyjaśnić różnicę między 2W i 4W, pojęcia "nadawanie/odbiór", sens separacji kierunków, podstawy dopasowania impedancji oraz rolę elementów końcowych linii (terminacja). To ułatwia przypisanie symbolu do funkcji i miejsca montażu.
Zwykle nie, jeśli symbol dotyczy konwersji 2W/4W. Magistrala pasywna ISDN ma inne elementy i zasady zakończeń, a pytania o ISDN często odnoszą się do terminacji i topologii magistrali, nie do przejścia 1‑tor/2‑tor. Kluczowe jest dopasowanie funkcji symbolu do opisu miejsca montażu.
Najpierw nazwij funkcję urządzenia wynikającą z symbolu (np. konwersja 2W/4W), a dopiero potem wybierz miejsce montażu zgodne z tą funkcją. Jeśli opcje opisują terminację, ISDN lub uziemienie, sprawdź, czy urządzenie ma zmieniać strukturę toru, czy tylko kończyć linię albo zapewniać ochronę.
info

To pytanie poprawnie rozwiązuje 47% zdających egzamin. trudne

Według specjalistów z branży: "Symbol na rysunku odpowiada układowi hybrydowemu (tzw. widełkom), który służy do konwersji między transmisją 2‑przewodową i 4‑przewodową (system 1‑tor/2‑tor)."

Materiały:

  • Podręczniki i skrypty z podstaw transmisji w sieciach telekomunikacyjnych (tor 2W/4W, układ hybrydowy)
  • Materiały szkolne do kwalifikacji INF.1 z czytania schematów i oznaczeń urządzeń telekomunikacyjnych
  • Dokumentacje techniczne urządzeń dostępowych/abonenckich opisujące interfejs 2‑przewodowy i 4‑przewodowy

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego