KWALIFIKACJA ROL11 - PAŹDZIERNIK 2013

PYTANIE NR 11.
W wyniku gniecenia ziaren zbóż otrzymuje się
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Gniecenie (płatkowanie) polega na mechanicznym spłaszczeniu ziarna między walcami.
Efektem są płatki o zwiększonej powierzchni i lepszej dostępności składników. Mąka i mączka powstają w mieleniu, a śruta w śrutowaniu, więc nie pasują do gniecenia.

Pełne wyjaśnienie:

W technologii paszowej kluczowe jest rozróżnianie mechanizmu procesu oraz postaci produktu. Gniecenie (często nazywane też płatkowaniem) to proces, w którym całe ziarno przechodzi między walcami i zostaje spłaszczone, a nie rozdrobnione na drobne cząstki. Dlatego prawidłowym produktem gniecenia są płatki – mają kształt spłaszczonych, większych fragmentów ziarna.

Odpowiedź "płatki." jest poprawna, bo oddaje typowy efekt pracy gniotownika walcowego: zmiana kształtu ziarna przy zachowaniu jego struktury w większych fragmentach. Taka forma zwiększa powierzchnię kontaktu z enzymami trawiennymi, co w praktyce może poprawiać wykorzystanie składników pokarmowych w dawce.

Pozostałe odpowiedzi odnoszą się do innych procesów:

  • "mąki." – są wynikiem mielenia (bardzo drobna frakcja, konsystencja pylista), a nie spłaszczania.
  • "mączki." – również wiążą się z mieleniem i powstawaniem drobnych frakcji; nazwa sugeruje produkt drobno rozdrobniony.
  • "śruty." – powstają w śrutowaniu, czyli grubszym rozdrabnianiu ziarna na cząstki o większej granulacji, typowo nieregularne kawałki, a nie płatki.

Wskazówka egzaminacyjna: jeśli w pytaniu pojawia się gniecenie, myśl o spłaszczeniu i "płatkach"; jeśli jest mielenie – o "mące/mączce"; a jeśli śrutowanie – o "śrucie". To proste skojarzenie pomaga szybko odróżnić procesy na testach.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Gniecenie to mechaniczne spłaszczanie całych ziaren (najczęściej między walcami), a nie ich mielenie na pył. Efektem jest zmiana kształtu ziarna na płaski, co zwiększa powierzchnię kontaktu w przewodzie pokarmowym i ułatwia trawienie.
Po gnieceniu powstają płatki zbożowe, czyli spłaszczone ziarna (np. owsa, jęczmienia, kukurydzy). To typowy produkt walców zgniatających. Nie są to frakcje pyliste ani drobne, tylko wyraźnie spłaszczone "listki" ziarna.
Gniecenie głównie spłaszcza ziarno, zachowując większe fragmenty w formie płatków. Śrutowanie rozdrabnia ziarno na kawałki o określonej granulacji (śruta). Różni się więc mechanizm działania i postać końcowa produktu.
Mąka powstaje w procesie mielenia, gdzie ziarno jest intensywnie rozdrabniane na bardzo drobne cząstki. Gniecenie nie ma na celu takiego rozdrobnienia, tylko spłaszczenie, więc produktem są płatki, a nie pylista frakcja typowa dla mąki.
Płatki stosuje się wtedy, gdy zależy na lepszej dostępności składników i łatwiejszym pobieraniu paszy. W praktyce bywają używane m.in. w dawkach dla zwierząt wymagających paszy bardziej "przyjaznej" w trawieniu, przy zachowaniu formy ziarna w większych fragmentach.
Tak, często poprawia wykorzystanie składników, bo spłaszczone ziarno ma większą powierzchnię kontaktu z enzymami trawiennymi. To ułatwia dostęp do skrobi i może ograniczać sytuacje, w których całe ziarno przechodzi przez przewód pokarmowy słabiej wykorzystane.
Płatki są spłaszczone i mają kształt "listków". Śruta to nieregularne, wyraźne kawałki ziarna o większej granulacji. Mąka jest bardzo drobna i pylista. Oględziny frakcji to szybka metoda kontroli postaci paszy.
Najczęstszy błąd to utożsamianie wszystkich procesów z jednym "rozdrabnianiem" i wybór śruty lub mąki. Uczniowie pomijają mechanizm procesu (spłaszczenie vs rozdrobnienie) i kierują się samą intuicją, że "obróbka mechaniczna" zawsze daje drobną frakcję.
Gniecenie wykonuje się w urządzeniach walcowych (gniotownikach), które spłaszczają ziarno. W praktyce jest to etap przygotowania surowca paszowego przed zadaniem zwierzętom albo przed dalszym mieszaniem paszy, zależnie od technologii żywienia.
Warto nauczyć się par: gniecenie → płatki, śrutowanie → śruta, mielenie → mąka/mączka. Dodatkowo pomocne jest oglądanie zdjęć frakcji pasz i kojarzenie ich z urządzeniem (walce, śrutownik, młynek), bo egzamin często sprawdza nazwy produktów.
info

To pytanie poprawnie rozwiązuje 61% zdających egzamin. średnie

Według specjalistów z branży: "Gniecenie (płatkowanie) polega na mechanicznym spłaszczeniu ziarna między walcami.Efektem są płatki o zwiększonej powierzchni i lepszej dostępności składników."

Materiały:

  • Materiały dydaktyczne z technologii pasz i żywienia zwierząt dla technika weterynarii
  • Notatki/lekcje dotyczące mechanicznej obróbki zbóż (gniecenie, śrutowanie, mielenie)
  • Instrukcje obsługi urządzeń paszowych (gniotownik walcowy, śrutownik, młynek) jako materiał poglądowy

Aktualizacja pytania: 03.04.2026



Aktualizacja pytania: 03.04.2026
📡 Brak połączenia internetowego