KWALIFIKACJA PGF4 + PGF5 - CZERWIEC 2018

PYTANIE NR 19.
Ile arkuszy A3 netto potrzeba do wydrukowania 4 000 sztuk pocztówek formatu A6.
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Arkusz A3 ma pole dwukrotnie większe od A4, a A6 to 1/4 pola A4. Zatem na jednym arkuszu A3 netto mieści się 8 użytków A6. Potrzebną liczbę arkuszy obliczamy: 4000 ÷ 8 = 500. Dlatego poprawna odpowiedź to 500 arkuszy.

Pełne wyjaśnienie:

W serii formatów A (ISO 216) każdy kolejny format ma o połowę mniejsze pole od poprzedniego. To oznacza, że:

  • A3 ma 2× pole A4,
  • A4 ma 2× pole A5,
  • A5 ma 2× pole A6.

Możemy więc przejść "krokami" od A3 do A6:

  • A3 → A4: 2 arkusze A4 z jednego A3,
  • A4 → A5: 2 użytki A5 z jednego A4,
  • A5 → A6: 2 użytki A6 z jednego A5.

Łącznie z jednego arkusza A3 otrzymamy: 2 × 2 × 2 = 8 użytków formatu A6 (przy założeniu "netto", czyli bez doliczania strat technologicznych).

Następnie dzielimy nakład przez liczbę użytków na arkuszu:

4000 szt. ÷ 8 szt./arkusz = 500 arkuszy

Dlatego odpowiedź 500 arkuszy jest poprawna.

Dlaczego pozostałe odpowiedzi są niepoprawne?

  • 600 arkuszy oznaczałoby średnio 4000/600 ≈ 6,67 użytku na arkuszu, co nie wynika z relacji formatów A.
  • 700 arkuszy daje ok. 5,71 użytku na arkuszu – to typowy skutek pomylenia formatów (np. traktowania A6 jak "większego" niż jest).
  • 800 arkuszy odpowiadałoby 5 użytkom na arkuszu, co również nie pasuje do prostego podziału A3 na formaty A‑serii (gdzie wynik jest potęgą dwójki).

Wskazówka egzaminacyjna: jeśli w treści jest "arkuszy A3 netto", najpierw policz czystą liczbę użytków z zależności formatów, a dopiero w innych zadaniach (gdy to podano) dodaje się zapas na odpady, spady czy rozruch.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
W serii A każdy kolejny format ma połowę pola poprzedniego. A3→A4 (2), A4→A5 (2), A5→A6 (2), więc łącznie 2×2×2=8 użytków A6 z jednego arkusza A3 netto.
To wynika z pola, a nie z jednego wymiaru. A6 jest o trzy "kroki" mniejszy od A3 (A3→A4→A5→A6), a każdy krok dzieli pole przez 2. Dlatego 2³=8, nie 4.
"Netto" zwykle oznacza obliczenie bez doliczania strat technologicznych (np. odpadu, rozruchu, makulatury). Liczysz więc teoretyczną liczbę arkuszy wynikającą z formatu i liczby użytków na arkuszu.
W typowym zadaniu opartym na formatach serii A nie, bo relacja wynika z podziału arkusza na połowy. W praktyce produkcyjnej orientacja może wpływać na układ i marginesy, ale w prostych obliczeniach "netto" przyjmuje się wynik 8 użytków.
Najpierw ustal liczbę użytków na arkuszu (tu: 8). Potem zastosuj wzór: liczba arkuszy = nakład ÷ użytki_na_arkuszu. Jeśli wynik nie jest całkowity, w realnym zleceniu zaokrągla się w górę.
W kalkulacji produkcyjnej zwykle zaokrąglasz liczbę arkuszy w górę do pełnego arkusza, bo nie da się wydrukować "części arkusza". W zadaniach egzaminacyjnych sprawdź, czy autor pyta o wartość minimalną czy dokładną.
Można je znać, ale do takich zadań często wystarcza zależność serii A (połowienie pola). Jeśli jednak używasz wymiarów, pamiętaj: A3 to 297×420 mm, a A6 to 105×148 mm, co potwierdza, że na A3 da się ułożyć 8 A6.
Tylko wtedy, gdy treść zadania to wskazuje. Słowo "netto" zwykle sugeruje brak dodatków na straty. Jeśli w zadaniu pojawia się "brutto" lub opis odpadu/rozruchu, wtedy liczba arkuszy będzie większa niż wynik z samej relacji formatów.
Najczęściej myli się relację pól (bierze 4 zamiast 8), przeskakuje jeden format (np. A3→A5), albo nie dzieli nakładu przez liczbę użytków. Pomaga zapisanie "łańcuszka": A3→A4→A5→A6.
Użyj zasady potęg dwójki: różnica o 1 stopień to ×2 użytki. A3 do A6 to 3 stopnie, więc 2³=8. Potem 4000/8 to łatwe dzielenie: 4000/4=1000, a jeszcze /2=500.
info

Około 64% zdających odpowiada poprawnie na to pytanie. średnie

Według specjalistów z branży: "Arkusz A3 ma pole dwukrotnie większe od A4, a A6 to 1/4 pola A4."

Źródła:

  • ISO 216:2007, "Writing paper and certain classes of printed matter — Trimmed sizes — A and B series", definicja serii A i zasada połowienia pola
  • Wikipedia (PL): https://pl.wikipedia.org/wiki/Format_papieru (sekcja: "Seria A (ISO 216)") - dostęp 2026-02-18
  • Wikipedia (EN): https://en.wikipedia.org/wiki/Paper_size (section: "International paper sizes") - accessed 2026-02-18

Materiały:

  • Dokumentacja/opracowania o formatach papieru serii A (ISO 216)
  • Podręczniki do poligrafii: podstawy impozycji i liczby użytków
  • Materiały szkolne do kwalifikacji dotyczące kalkulacji zużycia papieru

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego