KWALIFIKACJA PGF5 - CZERWIEC 2019

PYTANIE NR 33.
Przygotowanie zewnętrznego bilbordu reklamowego złożonego z czterech brytów wymaga zastosowania kolejno operacji technologicznych:
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Bilbord zewnętrzny z kilku brytów wykonuje się typowo w technologii druku wielkoformatowego.
Następnie bryty łączy się (np. zgrzewaniem), wzmacnia krawędzie przez zawinięcie brzegów, a na końcu wykonuje oczkowanie, aby umożliwić trwały montaż i naciąg na konstrukcji.

Pełne wyjaśnienie:

W przypadku zewnętrznego bilbordu (baneru) złożonego z czterech brytów kluczowe jest dobranie procesu typowego dla reklamy wielkoformatowej oraz takiej kolejności operacji, która wynika z technologii materiału i późniejszego montażu.

Poprawny ciąg: "drukowanie wielkoformatowe, zgrzewanie i zawijanie brzegów, oczkowanie" jest logiczny, ponieważ:

  • drukowanie wielkoformatowe odpowiada formatom i podłożom używanym w reklamie zewnętrznej (banery w rolach, duże arkusze/rolki);
  • zgrzewanie służy do trwałego połączenia kilku brytów w jeden obraz o docelowym wymiarze (najpierw trzeba mieć komplet wydrukowanych pasów, aby je połączyć);
  • zawijanie brzegów (hemowanie) wzmacnia krawędzie, ogranicza rozrywanie i przygotowuje miejsce pod punkty mocowania;
  • oczkowanie wykonuje się po wzmocnieniu krawędzi, aby oczka pracowały na stabilnym, pogrubionym brzegu i zapewniały możliwość montażu.

Pozostałe propozycje są nieadekwatne do typowego workflow baneru/bilbordu z brytów:

  • "drukowanie offsetowe, foliowanie i oklejanie brzegów, bigowanie" – offset i bigowanie są charakterystyczne dla prac arkuszowych (np. opakowania, foldery), a nie dla elastycznych banerów łączonych z brytów.
  • "drukowanie sitowe, oczkowanie, lakierowanie i zszywanie pasów" – oczkowanie przed finalnym przygotowaniem krawędzi i przed pewnym ustaleniem formatu po połączeniu brytów jest nielogiczne; lakierowanie i "zszywanie pasów" nie są typowymi, podstawowymi etapami dla standardowego baneru zewnętrznego.
  • "drukowanie fleksograficzne, zawijanie brzegów i zszywanie pasów, frezowanie" – fleksografia jest częściej kojarzona z produkcją opakowań/etykiet, a frezowanie dotyczy raczej sztywnych płyt i elementów przestrzennych, nie klasycznego bilbordu z elastycznych brytów.

Na egzaminie warto myśleć procesowo: najpierw wydruk, potem połączenie brytów i wzmocnienie krawędzi, a na końcu elementy montażowe (oczka).

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Bryt to pojedynczy pas (fragment) wydruku wielkoformatowego, z którego składa się całość grafiki o dużym wymiarze. Gdy format przekracza szerokość zadruku lub rolki, projekt dzieli się na kilka brytów, a następnie łączy w jeden nośnik.
Po wydruku typowo wykonuje się łączenie brytów (np. zgrzewanie), potem wykończenie krawędzi (zawinięcie/hemowanie), a na końcu przygotowanie montażu (np. oczkowanie). Taka kolejność wynika z potrzeby uzyskania finalnego formatu i wzmocnienia brzegów.
Oczka najlepiej pracują, gdy są osadzone w wzmocnionej krawędzi. Zawinięcie brzegów zwiększa grubość i wytrzymałość materiału, ogranicza wyrywanie oczek oraz ułatwia naciąg baneru na konstrukcji. Wykonanie oczkowania wcześniej może pogorszyć trwałość i estetykę.
Zgrzewanie łączy dwa sąsiadujące bryty w jeden element poprzez trwałe spojenie na zakładce. Stosuje się je, gdy baner ma powstać z kilku pasów i musi mieć wysoką wytrzymałość na warunki zewnętrzne. To typowa metoda uzyskania dużego formatu z części.
Offset jest technologią typową dla druku arkuszowego (np. ulotki, katalogi) i nie jest standardowym wyborem dla elastycznych banerów łączonych z brytów. W reklamie zewnętrznej częściej spotyka się druk wielkoformatowy na materiałach rolowych, a potem operacje zgrzewania i oczkowania.
Sitodruk bywa wybierany przy określonych podłożach, kolorach specjalnych lub krótszych seriach, ale w typowych realizacjach dużych banerów częściej stosuje się druk wielkoformatowy ze względu na format, szybkość i możliwość druku z roli. Na egzaminie liczy się "najbardziej typowy" workflow dla billboardu.
Najczęściej myli się technologie arkuszowe z rolowymi (np. offset zamiast wielkoformatu), wybiera operacje nieadekwatne do elastycznego nośnika (np. frezowanie), albo miesza kolejność etapów (oczka przed wzmocnieniem krawędzi). Pomaga myślenie: wydruk → połączenie → wzmocnienie → montaż.
Sygnałami są: bardzo duży format, reklama zewnętrzna, baner/billboard oraz informacja o kilku brytach (pasach). Takie realizacje zwykle wymagają łączenia części w jeden obraz i przygotowania krawędzi do montażu. To naprowadza na technologię wielkoformatową i oczkowanie.
Zawijanie (hemowanie) wzmacnia krawędzie, poprawia odporność na rozdarcia i przygotowuje stabilną strefę pod mocowanie. Dzięki temu obciążenia od wiatru i naciągu rozkładają się lepiej, a baner jest trwalszy. To etap typowy przed oczkowaniem.
Praktyczna zasada: najpierw wytwarzasz obraz (druk), potem składasz go do docelowego formatu (łączenie brytów), następnie wzmacniasz elementy narażone na uszkodzenia (krawędzie), a na końcu dodajesz elementy montażowe (oczka). To często rozstrzyga pytania testowe.
info

Statystycznie 43% uczniów zna prawidłową odpowiedź. trudne

Materiały:

  • Podręczniki i skrypty z zakresu poligrafii cyfrowej oraz druku wielkoformatowego (działy: technologie druku i wykończenie wydruków)
  • Instrukcje producentów banerów winylowych i akcesoriów montażowych (oczka, taśmy, zgrzewanie)
  • Materiały dydaktyczne szkół branżowych dot. procesów finishingu w reklamie zewnętrznej

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego