Woda w instalacji centralnego ogrzewania zwiększa swoją objętość wraz ze wzrostem temperatury (rozszerzalność cieplna). W układzie otwartym zabezpieczenie przed skutkami tego zjawiska realizuje otwarte naczynie wzbiorcze, które ma bezpośredni kontakt z atmosferą. Dzięki temu instalacja ma miejsce, do którego może "oddać" nadmiar objętości wody podczas nagrzewania, a przy stygnięciu umożliwia uzupełnienie ubytku objętości.
Odpowiedź "otwarte naczynie wzbiorcze" jest więc poprawna, ponieważ jest to element funkcjonalnie przeznaczony do kompensacji zmian objętości czynnika grzewczego w instalacji otwartej.
Dlaczego pozostałe odpowiedzi są niepoprawne:
- "wymiennik ciepła" służy do przekazywania energii cieplnej między dwoma obiegami (oddziela je hydraulicznie), ale nie jest urządzeniem kompensującym przyrost objętości wody w danym obiegu.
- "odwadniacz termiczny" (stosowany typowo w instalacjach parowych/kondensatu) usuwa kondensat i niekondensujące gazy; nie pełni roli zabezpieczenia instalacji wodnej c.o. przed wzrostem objętości.
- "zawór zwrotny" zapobiega cofaniu się przepływu medium. Może być potrzebny w różnych miejscach instalacji, ale nie tworzy przestrzeni na rozszerzającą się wodę, więc nie zabezpiecza instalacji otwartej przed skutkami wzrostu objętości.
Wskazówka egzaminacyjna: gdy w treści pojawiają się słowa "system otwarty" oraz problem "wzrostu objętości wody przy ogrzewaniu", szukaj elementu, który zapewnia rezerwę objętości dla czynnika grzewczego, czyli naczynia wzbiorczego.