KWALIFIKACJA HAN3 - TEST WIEDZY NR 1

PYTANIE NR 19.
Zidentyfikuj rodzaj wydawnictwa na podstawie poniższego opisu: "Druk wykonany przed rokiem 1501, z wykorzystaniem techniki druku ruchomego".
A.
B.
C.
D.
Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Inkunabuł to najwcześniejszy druk wykonany techniką ruchomej czcionki, datowany na okres do końca XV wieku. Opis wskazuje na druk wykonany przed 1501 rokiem, czyli mieszczący się w granicy czasowej właściwej dla inkunabułów. "Starodruk" jest pojęciem szerszym, obejmującym także późniejsze druki.

Pełne wyjaśnienie:

Opis mówi o druku wykonanym przed rokiem 1501 z użyciem techniki druku ruchomego. Taki zestaw cech odpowiada pojęciu inkunabułu, czyli najwcześniejszych druków europejskich powstałych w początkowym okresie rozwoju druku typograficznego, tradycyjnie wiązanym z końcem XV wieku.

Odpowiedź "Inkunabuł" jest właściwa, bo kryterium rozstrzygające w pytaniu ma charakter chronologiczny: granica "przed 1501" wskazuje na okres zakończony wraz z rokiem 1500. W praktyce informacyjno‑bibliograficznej takie rozróżnienie jest ważne, bo wpływa na sposób opisu, kwalifikację do zbiorów specjalnych oraz język komunikacji z odbiorcą (np. klientem antykwariatu lub czytelnikiem).

Odpowiedź "Starodruk" jest niepoprawna, ponieważ jest to termin szerszy: obejmuje dawne druki, ale nie wskazuje jednoznacznie na ścisłą kategorię wynikającą z podanej granicy roku. Osoba rozwiązująca test może ulec pokusie wyboru tego hasła, bo brzmi "bardziej ogólnie" i pasuje do wielu starych druków, jednak w tym zadaniu wymagana jest precyzyjna identyfikacja.

Odpowiedź "Wydawnictwo współczesne" jest błędna, bo opis dotyczy obiektu historycznego (sprzed 1501), a nie publikacji z czasów współczesnych.

Odpowiedź "Żadne z powyższych" również jest błędna, ponieważ wśród podanych opcji znajduje się poprawny termin. Tę odpowiedź wybiera się zwykle wtedy, gdy definicja nie pasuje do żadnej kategorii albo gdy wątpi się w własną wiedzę, ale tutaj dopasowanie jest jednoznaczne.

Wskazówka egzaminacyjna: w pytaniach o typologię dawnych druków zawsze szukaj "słowa‑klucza" w postaci granicy daty (np. XV wiek / rok 1501). To często najszybciej rozstrzyga, czy chodzi o inkunabuł, czy o późniejsze starodruki.

Dodatkowe pytania

Dodatkowe pytania (FAQ):
Inkunabuł to bardzo wczesny druk typograficzny, zaliczany do najstarszych druków w Europie. W opisie bibliograficznym ma znaczenie, bo wskazuje na szczególną kategorię zbiorów historycznych, wymagającą precyzyjnej identyfikacji, właściwych uwag katalogowych i często odmiennych zasad opracowania.
Najpierw szukaj granicy daty w opisie. Jeśli podano, że druk powstał przed rokiem 1501 (czyli do końca XV wieku), właściwa będzie kategoria inkunabułu. "Starodruk" to określenie szersze dla dawnych druków, więc bez daty bywa zbyt ogólne w zadaniach testowych.
Rok 1501 pojawia się jako granica porządkująca typologię najwcześniejszych druków. W praktyce egzaminacyjnej sformułowanie "przed 1501" ma naprowadzić na druki z końca XV wieku. W pytaniach testowych jest to zwykle kluczowe kryterium rozstrzygające.
Druk ruchomą czcionką oznacza wykonywanie odbitek z użyciem zestawianych czcionek (liter), które można wielokrotnie składać i rozkładać. To odróżnia typografię od technik wcześniejszych (np. rękopisów). W zadaniach egzaminacyjnych informacja o tej technice pomaga powiązać opis z kategorią dawnych druków.
Nie. Inkunabuł jest pojęciem bardziej szczegółowym i dotyczy najwcześniejszych druków typograficznych związanych z końcem XV wieku. Starodruk jest pojęciem szerszym, używanym dla dawnych druków w szerszym zakresie czasowym. Na egzaminie wybór zależy od tego, czy opis podaje konkretną granicę roku.
Najczęstszy błąd to wybór terminu ogólniejszego ("starodruk"), bo brzmi bezpiecznie. Drugi błąd to pominięcie daty w opisie i skupienie się wyłącznie na "druku ruchomym". Pomaga strategia: najpierw data, potem technika, na końcu dopasowanie nazwy kategorii.
W kontekście zadań egzaminacyjnych zwykle tak rozumie się to rozróżnienie: wskazanie, że druk jest sprzed 1501, kieruje do kategorii inkunabułów. Uwaga: w praktyce bibliologicznej liczą się też inne cechy obiektu i opis źródłowy, ale w testach decyduje najczęściej granica czasowa.
Termin "inkunabuł" spotyka się przy pracy z dawnymi zbiorami: w bibliotekach (działy zbiorów specjalnych), w antykwariatach, w katalogach i opisach bibliograficznych oraz w opracowaniach historycznoliterackich. Dla technika księgarstwa ważne jest poprawne użycie terminu w informacji o publikacji.
Warto zrobić listę kluczowych pojęć (np. inkunabuł, starodruk) i nauczyć się ich cech rozstrzygających, zwłaszcza kryteriów chronologicznych. Pomagają fiszki z krótką definicją i przykładowym opisem. Ćwicz dopasowywanie terminu do 1–2 zdań opisu, jak w testach.
Bywa, ale tylko wtedy, gdy żadna z podanych kategorii nie pasuje do opisu. W pytaniach o definicje często jest jednak jedna właściwa odpowiedź wprost wśród opcji. Dlatego przed wyborem "Żadne z powyższych" sprawdź, czy opis nie zawiera wyraźnego kryterium (np. daty), które jednoznacznie wskazuje termin.
info

Statystycznie 41% uczniów zna prawidłową odpowiedź. trudne

Według specjalistów z branży: "Inkunabuł to najwcześniejszy druk wykonany techniką ruchomej czcionki, datowany na okres do końca XV wieku."

Źródła:

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Inkunabu%C5%82 - dostęp 2026-03-01
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Starodruk - dostęp 2026-03-01
  • https://www.britannica.com/topic/incunabulum - dostęp 2026-03-01

Materiały:

  • Podręczniki/kompendia z historii książki i bibliotekarstwa (działy: inkunabuły, starodruki)
  • Słowniki terminów bibliologicznych i bibliotekarskich
  • Materiały dydaktyczne do kwalifikacji HAN.3 z zakresu działalności informacyjno-bibliograficznej

Aktualizacja pytania: 31.03.2026



Aktualizacja pytania: 31.03.2026
📡 Brak połączenia internetowego